Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Not Available |
| Price | £32,725 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 12.6 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1930 mm |
| Minimum Kerbweight | 1642 kg |
Driver Convenience
- Driver drowsiness system
- Instrumentation - Speedometer, rev counter, fuel gauge with low fuel warning light and coolant temperature warning light
- Multi function trip computer, trip odometer, vehicle range, average speed, driving time, average and instantaneous fuel economy
- PAS
- Vauxhall connect box
Entertainment
- Steering column mounted audio controls and flexible roof mounted aerial
Exterior Features
- Chrome front grille
- Electric front windows with one touch up/down facility
- Electrically adjustable + heated door mirrors
- Front cornering lights
- Front fog lights
- Halogen headlights
- Lights on audible warning, reversing light, hazard warning, rear fog light, high level brake light and side repeat indicator
- Unglazed nearside and offside sliding side access door
Interior Features
- Cab soundproofing
- Curitiba cloth upholstery with vinyl side bolsters
- Facia storage-upper glovebox, open lower glovebox with 12v socket and aux-in ,lower shelf, A4 storage on top, two drink holders, pocket in gear lever
- Fixed floor mounted load restraint lashing eyes x6
- FlexCargo load through bulkhead
- Fold flat centre seat backrest
- Front door pockets
- Reach and rake adj steering wheel, facia mounted gear lever, floor mounted handbrake lever, cab headliner, inertia reel lap and diagonal seatbelt
Packs
- Appearance pack - Vivaro L1
- Visibility Pack - Vivaro
Passive Safety
- Driver airbag and front passenger airbag with deactivation switch
- Height adjustable outer front seatbelts
Security
- Electronic engine deadlock immobiliser, steering column lock, lockable fuel filler cap and anti theft spare wheel cradle
- Remote control door locking, selective door locking, two keys with integral remote and door deadlocks
- Security alarm system with monitors doors, tailgate, bonnet and the passenger compartment
Technical
- 22.5 litres AdBlue tank
- Electronic brake force distribution
- Four channel Anti lock braking system
- Hill start assist
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 206 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 180 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION TURBO INTERCOOLER |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 88 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEH | 7.8 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEL | 6.8 |
General
| Badge Engine CC | 2.0 |
| Badge Power | 150 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 6 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 72 |
| Timing Belt Interval Mileage | 100000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.6 |
| BHP | 150 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 370 |
| Engine Torque RPM | 2000 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | NEDC Correlated |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 881 |
| Height | 1930 mm |
| Length | 4959 mm |
| Load Deck Height | 544 |
| Load Height | 1397 |
| Load Length | 2512 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1258 |
| Load Width | 1636 |
| Rear Door Height | 1220 |
| Rear Overhang | 803 |
| Side Load Door Height | 1241 |
| Side Load Door Width | 935 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Train Weight | 5000 |
| Gross Vehicle Weight | 3100 kg |
| Load Space Volume | 5.3 |
| Max. Roof Load | 170 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1642 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1458 kg |
| Plated 2nd Axle | 1800 |
| Plated Front Axle | 1500 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
