Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Not Available |
| Price | £34,561 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1904 mm |
| Minimum Kerbweight | 1581 kg |
Driver Convenience
- e-Call and b-Call
- Hydraulic power assisted rack and pinion system
- Multi function trip computer, trip odometer, vehicle range, average speed, driving time, average and instantaneous fuel economy
- PAS
- Tyre pressure monitor
- Vauxhall connect
- Voice control system
Exterior Features
- Body colour door handles
- Electric front windows with one touch up/down facility
- Flexible roof mounted aerial
- Halogen headlights
- Laminated acoustic windscreen
- Lights on audible warning, reversing light, hazard warning, rear fog light, high level brake light and side repeat indicator
- Side protection mouldings
- Twin rear solid doors 90/180 degree opening
Interior Features
- Curitiba cloth upholstery with vinyl side bolsters
- Driver seat - Height, reach, backrest recline,lumbar adjustment, driver's seat armrest and padded head restraint, 6 way adjustable drivers seat
- Facia storage-upper glovebox, open lower glovebox with 12v socket and aux-in ,lower shelf, A4 storage on top, two drink holders, pocket in gear lever
- Fixed dual front passenger bench seat and backrest with underseat storage and height adjustable front padded head restraints
- Fixed floor mounted load restraint lashing eyes x6
- FlexCargo load through bulkhead
- Fold flat centre seat backrest
- Front door pockets - three separate compartments in each door
- Full height steel bulkhead without window
- Mistral Black/Grey facia and door trim
- Reach and rake adjustable steering wheel and facia mounted gear lever
Packs
- Design pack - Vivaro L1
- Navigation and Camera Pack - Vivaro
Passive Safety
- 3 point seat belts
- Driver and front passenger airbag
- Height adjustable outer front seatbelts
- Seatbelt remainder for driver and passenger
Security
- Electronic engine deadlock immobiliser, steering column lock, lockable fuel filler cap and anti theft spare wheel cradle
- Remote control door locking, selective door locking, two keys with integral remote and door deadlocks
- Remote control ultrasonic security alarm system
Technical
- 22.5 litres AdBlue tank
- 70L fuel tank
- Electronic brake force distribution
- Engine start/stop system
- ESP plus + traction control
- Floor mounted handbrake lever
- Four channel Anti lock braking system
- Front ventilated and rear disc brakes
- Hill start assist
- Six speed manual gearbox
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 175 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 181 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 172 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 75 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION TURBO INTERCOOLER |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 84.8 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 6.7 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEH | 6.9 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEL | 6.6 |
General
| Badge Engine CC | 1.5 |
| Badge Power | 100 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 6 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Bronze |
| NCAP Safety Assist % | 30 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 125000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 100 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 270 |
| Engine Torque RPM | 1600 |
| Top Speed | 90 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 881 |
| Height | 1904 mm |
| Length | 4959 mm |
| Load Deck Height | 544 |
| Load Height | 1397 |
| Load Length | 2512 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1258 |
| Load Width | 1636 |
| Lower Rear Door Width | 1282 |
| Rear Door Height | 1220 |
| Rear Overhang | 803 |
| Side Load Door Height | 1241 |
| Side Load Door Width | 935 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Upper Rear Door Width | 1282 |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Train Weight | 4660 |
| Gross Vehicle Weight | 2660 kg |
| Load Space Volume | 5.3 |
| Max. Roof Load | 170 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1581 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1079 kg |
| Plated 2nd Axle | 1500 |
| Plated Front Axle | 1500 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
