In-depth reviews
Mercedes-Benz E Class Saloon E220d AMG Line Premium Plus 4dr 9G-Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1993 |
| Trim | AMG Line Premium + |
| Price | £70,410 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Acceleration | 7.6 |
| Top Speed | 148 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| Length | 4949 mm |
| Width | 1880 mm |
| Height | 1468 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Minimum Kerbweight | 2110 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital individually configurable instrument display
- 14.4" high resolution central media display with latest MBUX generation
- 5G Communications module
- Active park assist with parktronic and 360 degree camera
- Attention assist
- Blind spot assist
- Bluetooth
- Brake wear warning display
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- ECO start/stop function
- Fingerprint scanner
- Fluorescent jacket for driver
- Hard disc navigation
- Head up Display
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX navigation premium
- MBUX voice control activated by keywords "Hey Mercedes"
- Mercedes me connect including emergency call system, accident recovery, breakdown and maintenance management
- Outside temperature display
- Preinstallation for digital vehicle key
- Preinstallation for live traffic
- Remote bootlid closing
- Remote Services Premium
- Service indicator (ASSYST)
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- SPEEDTRONIC cruise control with variable speed limiter
- Status display for rear seat belts in instrument cluster
- Trip computer in multifunction display showing current fuel consumption
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- 48V Mild hybrid technology
- 66 litre fuel tank
- 9G TRONIC 9 speed automatic transmission with steering column gear selector and DIRECT SELECT steering wheel paddles
- Diesel particulate filter
- Sporty engine sound system
Entertainment
- Burmester 4D surround sound system
- DAB Digital radio
- MBUX extended functions
- Preinstallation for MBUX Entertainment Plus
- Sound visualisation
Exterior Features
- 3rd brake light
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Aerial integrated in rear window
- AMG line bodystyling - Diamond radiator grille with chrome pins, silver lourve with chrome insert, front and rear apron, side sill panels
- Auto dimming driver's door mirror
- Auto dimming rear view mirror
- Chrome design elements
- Digital air vent control
- Electric folding door mirrors
- Electric windows with one touch opening/closing and obstruction sensors
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Heat insulating privacy glass
- Illuminated front door sills, interchangeable cover with 'Mercedes-Benz' lettering
- Illuminated radiator grille
- LED daytime running lights
- LED digital light with adaptive highbeam assist plus
- Panoramic sliding sunroof
- Pre-installation for roof rail systems
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Surround lighting with logo projection
- Two chrome plated tailpipe trim elements
- Vehicle set up and Vehicle monitoring
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Active ambient lighting
- AMG brushed stainless steel sports pedals with rubber studs
- AMG floor mats
- AMG line interior
- Automatic child seat recognition sensor
- Central stowage compartment with USB socket for use with Android Auto and Apple CarPlay
- Comfort seats
- Courtesy lights on all doors
- Door handle recesses
- Double cupholder in centre console
- Electric height/reach adjustable steering wheel
- Folding rear seat backrest (40:20:40)
- Footwell lighting
- Front centre armrest with stowage compartment
- Illuminated and lockable glove compartment
- Instrument panel and door beltlines in artico nappa look leather
- LED rear reading lights
- Luxury front head restraints
- Multicontour front seats with massage
- Multifunction sports steering wheel in nappa leather
- Roof liner in black fabric
- Seat heating Plus for front seats
- Seat occupancy sensor for front passenger seat
- Single front passenger seat
- Steering wheel touch control buttons for audio and onboard settings
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- THERMATIC 2 zone automatic climate control
Packs
- MBUX superscreen pack - E Class
- Memory package - E Class
- USB plus package - E Class
- Warmth comfort pack - E Class
- Winter pack - E Class
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Active bonnet pedestrian safety measure which detects an impact and raises bonnet
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Anti-lock braking system (ABS)
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Brake callipers with Mercedes-Benz lettering and perforated front brake discs
- Central airbag
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Driver and front passenger airbags
- Electronic parking brake
- Electronic stability programme (ESP) with curve dynamic assist and cross wind assist
- Hill start assist
- ISOFIX child seat attachment points two outer rear seats
- Knee airbags
- Pedestrian protection
- Pre-Safe anticipatory safety system
- Seatbelts in Black
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
- Window airbags
Security
- Alarm system/interior protection/immobiliser
- Central locking with interior switch, automatic locking and crash sensor with emergency opening function
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus
- Increased anti theft protection
- Keyless go comfort access - Handsfree boot opening function
- Urban guard vehicle protection plus
Trim
- Centre console trim in open pore black ash wood
Wheels
- Noise reduced tyres
- TIREFIT with tyre inflation compressor
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.046 |
| HC+NOx | 0.016 |
| Noise Level dB(A) | 67 |
| NOx | 0.01 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 129 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1993 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 57.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 57.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 60.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 60.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 60.1 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 65.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 42.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 55.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 44E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 84 |
| NCAP Safety Assist % | 87 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.6 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Engine Power - RPM | 3600 |
| Engine Torque - NM | 440 |
| Engine Torque - RPM | 1800 |
| Top Speed | 148 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 275/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1468 mm |
| Length | 4949 mm |
| Wheelbase | 2961 mm |
| Width | 1880 mm |
| Width (including mirrors) | 2065 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 66 |
| Gross Vehicle Weight | 2530 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Max. Loading Weight | 420 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2110 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
