Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | ST-Line Edition |
| Price | £28,260 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 133 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| Length | 4871 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1482 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
Driver Convenience
- 10" TFT cluster display
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Ford power starter and keyless Entry system
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports tuned suspension
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Bodystyling Kit - Front & rear bumper lower valance, honeycomb upper and lower front grille, side rocker panels (excludes rear spoiler)
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights adjustment memory and auto dipping when reversing
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- ST-Line body styling kit
- ST-Line Scuff plates
Interior Features
- 10 way power adjustable driver seats with memory + passenger seats
- 4 way headrests
- 5 seats
- Centre console with armrest
- Dark headliner
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Gear shift gaiter with red stitching
- Heated variable front seats
- Isofix child seat attachment
- Multi colour ambient lighting
- Partial leather Miko suede upholstery with sport front seats
- Perforated leather trimmed steering wheel with red stitching
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Rear door child safety locks
- Red brake calipers
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 15.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 56.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 52.3 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 50.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Top Speed | 133 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ROCK METALLIC |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1482 mm |
| Length | 4871 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2385 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1446 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Max. Loading Weight | 745 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1650 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
