In-depth reviews
Ford Mondeo Hatchback 2.0 EcoBlue 190 Titanium Edition 5dr Powershift
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Titanium Edition |
| Price | £29,550 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Acceleration | 8.9 |
| Top Speed | 138 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 147 |
| Length | 4871 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1482 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Minimum Kerbweight | 1664 kg |
Driver Convenience
- 10" TFT cluster display
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Ford power starter and keyless Entry system
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Bright finish front door scuff plates
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights adjustment memory and auto dipping when reversing
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 10 way power adjustable driver seats with memory + passenger seats
- 4 way headrests
- 5 seats
- Centre console with armrest
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Heated variable front seats
- Isofix child seat attachment
- Leather wrapped steering wheel
- Multi colour ambient lighting
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Salerno premium leather upholstery
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Rear door child safety locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 147 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 147 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 15.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low | 48.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.9 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.9 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Top Speed | 138 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1482 mm |
| Length | 4871 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2410 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1446 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Max. Loading Weight | 746 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1664 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge

It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge
A new collaboration between Chery and Land Rover has created a reborn Freelander
News
26 Apr 2026
