Skip advert
Advertisement
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Zetec Edition 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr
- 2.0 Hybrid Titanium Edition [17 inch] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 Titanium Edition 5dr Powershift
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift AWD
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition [Lux] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershft AWD
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Zetec Edition |
| Price | £26,650 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.8 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| Length | 4867 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1501 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Minimum Kerbweight | 1653 kg |
Driver Convenience
- Cruise control with adjustable speed limiter
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Ford power starter
- Ford SYNC 3 DAB nav - 8" colour touchscreen,Bluetooth,AM/FM dual tuner radio,8 spkrs,Voice control,Android auto/Apple carplay,2USB, Ford pass connect
- Front and rear parking sensors
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Black roof rails
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 4 way headrests
- 5 seats
- Centre console with armrest
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Isofix child seat attachment
- Leather wrapped steering wheel
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Tonneau cover
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Rear door child safety locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" Luster Nickel alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 15.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 56.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 50.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.8 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1501 mm |
| Length | 4867 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2405 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1630 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Max. Loading Weight | 752 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1650 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1653 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
