Skip advert
Advertisement
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Zetec Edition 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr
- 2.0 Hybrid Titanium Edition [17 inch] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 Titanium Edition 5dr Powershift
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift AWD
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition [Lux] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershft AWD
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | ST-Line Edition |
| Price | £31,740 |
| Battery Capacity | 1.4 |
| Engine Power - BHP | 187 |
| Acceleration | 9.2 |
| Top Speed | 116 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| Length | 4867 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1501 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 633 l |
Driver Convenience
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Ford power starter and keyless Entry system
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Twin 4.2" TFT cluster display
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports tuned suspension
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Black roof rails
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Bodystyling Kit - Front & rear bumper lower valance, honeycomb upper and lower front grille, side rocker panels (excludes rear spoiler)
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights adjustment memory and auto dipping when reversing
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- ST-Line body styling kit
- ST-Line Scuff plates
Interior Features
- 10 way power adjustable driver seats with memory + passenger seats
- 4 way headrests
- 5 seats
- Centre console with armrest
- Dark headliner
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Gear shift gaiter with red stitching
- Heated variable front seats
- Isofix child seat attachment
- Multi colour ambient lighting
- Partial leather Miko suede upholstery with sport front seats
- Perforated leather trimmed steering wheel with red stitching
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Tonneau cover
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Rear door child safety locks
- Red brake calipers
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Acoustic vehicle alert system (AVAS)
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.4 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 127 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low | 47.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.2 |
| Engine Power - BHP | 187 |
| Engine Torque - NM | 173 |
| Top Speed | 116 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ROCK METALLIC |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1501 mm |
| Length | 4867 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 51 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1508 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 633 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
