Skip advert
Advertisement
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Zetec Edition 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr
- 2.0 Hybrid Titanium Edition [17 inch] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 Titanium Edition 5dr Powershift
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift AWD
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition [Lux] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershft AWD
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Zetec Edition |
| Price | £23,280 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 135 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 35.8 |
| Length | 4867 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1501 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Minimum Kerbweight | 1532 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth connectivity with voice control
- Cruise control with adjustable speed limiter
- Ford DAB audio with navigation system
- Ford easy fuel
- Ford SYNC 3 with 8" colour touch screen
- Front and rear parking sensors
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Trip computer
Entertainment
- Radio/CD
- USB socket
Exterior Features
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Chrome roof rails
- Chrome surround to upper grille and side windows
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Halogen projector headlights
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rear wiper
Interior Features
- Centre console with armrest
- Cypress cloth upholstery
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Isofix child seat attachment
- Leather wrapped steering wheel
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Tonneau cover
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" Alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 35.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 35.3 |
| WLTP - MPG - High | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low | 27.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 36.7 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 108000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Engine Torque - NM | 242 |
| Top Speed | 135 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1501 mm |
| Length | 4867 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2320 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1630 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Max. Loading Weight | 788 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1250 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1532 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
