Skip advert
Advertisement
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Zetec Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue Zetec Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Zetec Edition 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr
- 1.5 EcoBoost Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr
- 2.0 Hybrid Titanium Edition [17 inch] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium Edition 5dr Powershift
- 2.0 Hybrid Titanium Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 Titanium Edition 5dr Powershift
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Edition 5dr Powershift AWD
- 1.5 EcoBoost ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 EcoBlue ST-Line Edition [Lux] 5dr
- 2.0 Hybrid ST-Line Edition [Lux] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershift
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line Ed [Lux] 5dr Powershft AWD
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | ST-Line Ed [Lux Pk] |
| Price | £27,230 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 135 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 35.3 |
| Length | 4867 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1501 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Minimum Kerbweight | 1532 kg |
Driver Convenience
- 10" TFT cluster display
- Bluetooth connectivity with voice control
- Ford easy fuel
- Ford power starter and keyless Entry system
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports tuned suspension
Entertainment
- Radio/CD
- USB socket
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Black roof rails
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Bright finish front door scuff plates
- Chrome roof rails
- Chrome surround to upper grille and side windows
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Halogen projector headlights
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear privacy glass
- Rear spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- Centre console with armrest
- Dark headliner
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front and rear deluxe carpet floor mats with red stitching
- Front headrests
- Heated variable front seats
- Isofix child seat attachment
- Leather wrapped steering wheel
- Multi colour ambient lighting
- Premium leather upholstery
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear floor mats
- Rear headrests
- Stainless steel finish scuff plates with ST-Line logo
- Tonneau cover
Packs
- Lux pack - Mondeo ST- Line Edition
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 35.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 34.9 |
| WLTP - MPG - High | 39.8 |
| WLTP - MPG - Low | 27.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 36.7 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 23E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 108000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Engine Torque - NM | 242 |
| Top Speed | 135 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ROCK METALLIC |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1501 mm |
| Length | 4867 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2320 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1630 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 755 l |
| Max. Loading Weight | 788 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1250 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1532 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
