Skip advert
Advertisement
- 2.3 EcoBoost 2dr
- 2.3 EcoBoost 270 2dr
- 2.3 EcoBoost 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost 291 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost 270 [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost 291 [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 1] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 1] 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 4] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 1] 2dr
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 1] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr
- 5.0 V8 449 GT 2dr
- 5.0 V8 449 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr
- 5.0 V8 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 3] 2dr
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 3] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 2] 2dr
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 2] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 4] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 4] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 55 Edition 2dr Auto
- 5.0 V8 55 Edition 2dr
- 5.0 V8 449 55 Edition 2dr
- 5.0 V8 55 Edition 2dr Auto
- 5.0 V8 California Special 2dr
- 5.0 V8 California Special 2dr Auto
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2300 |
| Trim | Not Available |
| Price | £41,505 |
| Engine Power - BHP | 290 |
| WLTP - MPG - Comb | 31 |
| Length | 4784 mm |
| Width | 1916 mm |
| Height | 1394 mm |
| Minimum Kerbweight | 1803 kg |
Driver Convenience
- 12" digital LCD instrument cluster
- Adaptive cruise control
- Apple car play/Android Auto
- Bluetooth connectivity with voice control
- Collision prevention assist
- Electric power steering
- Ford SYNC 3 with 8" colour touch screen
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Rear parking sensor
- Rear view camera
- Selectable driving modes - normal, mymode, snow/wet, sport+, track and drag mode
- Service interval indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Track apps with accelerometer technology
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
- Fully independent front and rear suspension
- Limited slip differential
Entertainment
- DAB Digital radio
- USB connection
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto high beam
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Bi-Xenon headlights
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Dual exhaust pipes
- Electric folding door mirrors with puddle lamps
- Electric front windows
- LED fog lights
- LED headlight and daytime running lights
Interior Features
- 6 way electric front seats
- Ambient lighting
- Cup holders
- Driver's electric lumbar adjustment
- Dual electronic automatic temperature control
- Front headrests
- Front sports seats
- Heated steering wheel
- Illuminated entry system
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gearknob
- Leather multifunction steering wheel
- Leather upholstery
- Rake/reach adjustable steering wheel
Passive Safety
- 4 seatbelts
- ABS
- Drivers knee airbag
- Dual front airbags
- Electronic Stability Control (ESC) with three settings
- ESP
- Front side airbags
- Performance brake system with 4 piston front callipers and electronic brake prefill
- Tyre pressure monitor
Security
- Immobiliser
- Key free system with 'Ford Power' start button
- Keyless entry
- MyKey system
- Perimeter alarm
Wheels
- 19" 7x2 black spoke alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2300 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 10 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 31 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 31 |
| WLTP - MPG - Extra High | 33.2 |
| WLTP - MPG - High | 37.2 |
| WLTP - MPG - Low | 19.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 31.7 |
General
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 45E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 290 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 440 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 7X2 SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1394 mm |
| Length | 4784 mm |
| Width | 1916 mm |
| Width (including mirrors) | 2080 mm |
Weight and Capacities
| Minimum Kerbweight | 1803 kg |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
