Skip advert
Advertisement
- 2.3 EcoBoost 2dr
- 2.3 EcoBoost 270 2dr
- 2.3 EcoBoost 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost 291 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost 270 [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost 291 [Custom Pack 2] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 1] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 1] 2dr Auto
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 4] 2dr
- 2.3 EcoBoost [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 1] 2dr
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 1] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr
- 5.0 V8 449 GT 2dr
- 5.0 V8 449 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT 2dr
- 5.0 V8 GT 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 3] 2dr
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 3] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 2] 2dr
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 2] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 2] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 4] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 4] 2dr
- 5.0 V8 449 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 GT [Custom Pack 4] 2dr Auto
- 5.0 V8 440 55 Edition 2dr Auto
- 5.0 V8 55 Edition 2dr
- 5.0 V8 449 55 Edition 2dr
- 5.0 V8 55 Edition 2dr Auto
- 5.0 V8 California Special 2dr
- 5.0 V8 California Special 2dr Auto
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5038 |
| Trim | 55 Edition |
| Price | £50,255 |
| Engine Power - BHP | 449 |
| Acceleration | 5.1 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 274 |
| Length | 4784 mm |
| Width | 1916 mm |
| Height | 1394 mm |
Driver Convenience
- 12" digital LCD instrument cluster
- Adaptive cruise control
- Apple car play/Android Auto
- Bluetooth connectivity with voice control
- Electric power steering
- Ford pass connect embedded modem
- Ford SYNC 3 satellite navigation + B and O 1000w premium audio system with 12 speakers
- Ford SYNC 3 with 8" colour touch screen
- Lane departure warning with lane keeping aid
- Oil pressure gauge
- Rear view camera with rear parking sensors
- Selectable driving modes - normal, mymode, snow/wet, sport+, track and drag mode
- Service interval indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Track apps with accelerometer technology
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
- Fully independent front and rear suspension
- Launch control
- Limited slip differential
Entertainment
- DAB Digital radio
- USB connection
Exterior Features
- 5.0 Exterior badge on front wings
- Active exhaust system with quad tailpipes
- Auto dimming rear view mirror
- Auto high beam
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Bonnet air intake
- Electric front windows
- GT front grille with black Mustang logo
- LED headlamps with daytime running lights and LED fog lamps
- Magnetic blade decklid rear spoiler
- Performance rear wing
- Power folding door mirrors with Mustang logo projection puddle lamps
Interior Features
- 6 way power adjustable front seats and driver seat power lumbar adjust
- Ambient lighting
- Climate controlled seats
- Cup holders
- Dual electronic automatic temperature control
- Front headrests
- Heated steering wheel
- Illuminated entry system
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gearknob
- Leather multifunction steering wheel
- Leather upholstery
- Reach and rake adjustable leather steering wheel with integrated controls
- Rear head restraints
Passive Safety
- 4 seatbelts
- ABS
- Drivers knee airbag
- Dual front airbags
- Electronic Line Lock
- Electronic Stability Control (ESC) with three settings
- ESP
- Front side airbags
- Performance brake system with brembo 6 piston front callipers and electronic brake prefill
- Pre collision assist system
- Tyre pressure monitor
Security
- Ford key free system with power starter button and keyless entry
- Immobiliser
- MyKey system
- Thatcham Cat.1 alarm
Wheels
- 19" Black 55 Edition alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 274 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 274 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 274 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5038 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 23.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 23.5 |
General
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 45E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.1 |
| Engine Power - BHP | 449 |
| Engine Torque - NM | 533 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 275/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1394 mm |
| Length | 4784 mm |
| Width | 1916 mm |
| Width (including mirrors) | 2080 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
