Skip advert
Advertisement
- 3.0 TD 6dr Auto
- 3.0 T 6dr Auto
- 3.0 T Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Commercial Auto
- 3.0 TD Commercial Auto
- 3.0 T Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Black Edition 6dr Auto
- 3.0 T Black Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T 1924 6dr Auto
- 3.0 TD 1924 6dr Auto
- 3.0 T Detour 6dr Auto
- 3.0 TD Detour 6dr Auto
| Doors | 6 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Trialmaster Edition |
| Price | £67,850 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 328 |
| Length | 4896 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 2036 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Minimum Kerbweight | 2741 kg |
Driver Convenience
- 12.3" LCD colour touchscreen
- Compass with altimeter
- Cruise control
- Driver drowsiness alert system
- ECO start/stop
- Emergency call service
- Front park assist
- Hydraulic Power Steering
- Intelligent speed assist
- Lane departure warning
- One touch indicators
- Pathfinder off road navigation
- Rear park assist
- Rear view camera
- SOS Emergency Call
- Wireless Apple CarPlay Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 8-speed automatic transmission with manual override
- Auxiliary charge points
- Carraro beam axles front and rear
- Centre differential lock
- Differential locks front and rear
- Full box-sectioned ladder frame
- Heavy duty coil suspension
- High load auxiliary switch panel and electrical preparation
- Permanent four-wheel drive
- Power take-off, 400w
Entertainment
- Bluetooth hands-free calling and music streaming
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Access ladder
- Automatic hazard warning
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Exterior utility belt
- Galvanised steel body
- Heated rear window
- Heated windscreen washer jets
- Home and away lighting
- LED auxiliary high beam lights
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Power heated exterior mirrors
- Raised air intake
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Roof protection strips and roof rails
- Towing Eyes (2X Front and 2X Rear)
- Trailer stability assist
- Two speed transfer case
- Underride protection (Front, rear and fuel tank skidplates)
Interior Features
- 1 x Rear 12V socket
- 2 Centre console cupholders
- 2 Front USB ports
- 3 seat bench in 2nd row
- 30/70 split rear doors
- 60:40 split folding rear bench seat
- 8 way manually adjustable driver and passenger seats
- Automatic climate control
- Auxiliary switch panel and electrical preparation
- Central control system
- Central storage tray
- Front 12V socket
- Front head restraints
- Glovebox
- Hydraulic jack
- Interior grab handles
- Interior utility rails
- Isofix child seat anchor points
- Loadspace stowage locker
- Loadspace tie down rings
- Lockable central stowage box
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Overhead control panel
- Rear head restraints
- Recaro seats
- Rotary controls
- Second row air vents
- Single front passenger seat
- Toot button
- Underseat dry stowage
- Vehicle toolkit
- Water resistant interior
Packs
- Rough pack - Grenadier
- Smooth pack - Grenadier
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Automatic emergency braking system
- Child locks
- Down hill assist
- Electronic stability control
- Electronic traction control
- Front and rear disc brakes
- Front, side and curtain airbags
- Off road and wading modes
- Tyre pressure monitoring system
- Up hill assist
Security
- Advanced anti-theft alarm and immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- BFGoodrich All Terrain T/A KO2 Tyre
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.260 |
| NOx | 0.015 |
| Particles | 0.002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 328 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 370 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 325 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 19.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50U |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Power - RPM | 4750 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 265/70 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2036 mm |
| Length | 4896 mm |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2035 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Max. Loading Weight | 759 kg |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2741 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
