Skip advert
Advertisement
- 3.0 TD 6dr Auto
- 3.0 T 6dr Auto
- 3.0 T Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Commercial Auto
- 3.0 TD Commercial Auto
- 3.0 T Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Black Edition 6dr Auto
- 3.0 T Black Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T 1924 6dr Auto
- 3.0 TD 1924 6dr Auto
- 3.0 T Detour 6dr Auto
- 3.0 TD Detour 6dr Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2993 |
| Trim | Not Available |
| Price | £65,155 |
| Engine Power - BHP | 249 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4895 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 2050 mm |
| Minimum Kerbweight | 2704 kg |
Driver Convenience
- 12.3" LCD colour touchscreen
- Cruise control
- ECO start/stop
- Hydraulic power steering
- One touch indicators
- Pathfinder off road navigation
- Rear park assist
- SOS Emergency Call
- Wireless Apple CarPlay and Android Auto
Entertainment
- Bluetooth hands-free calling and music streaming
- DAB digital radio
Exterior Features
- Automatic hazard warning
- Bump strips
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Front and rear skid plates
- Full-height cargo barrier
- Galvanised steel body
- Heated rear window
- Home and away lighting
- LED auxiliary high beam lights
- LED Daytime running lights
- LED headlights
- LED tail lights
- Rear fog lights
- Roof protection strips and roof rails
- Towing Eyes (2X Front and 2X Rear)
- Two speed transfer case
- Underride protection (Front, rear and fuel tank skidplates)
Interior Features
- 12 Tie-down rings
- 2 Front USB ports
- 30/70 split rear doors
- Automatic climate control
- Central control system
- Central storage tray
- Centre console cupholders
- Glovebox
- Heavy duty utility flooring with drain valves
- Hydraulic Jack
- Interior grab handles
- Loadspace stowage locker
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Overhead control panel
- Rear side panels
- Recaro Seats
- Rotary controls
- Toot button
- Vehicle toolkit
- Water resistant interior
Packs
- Driver Assistance Systems (ADAS) pack - Grenadier
Passive Safety
- Child locks
- Electronic traction control
- Front, side and curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Advanced anti-theft alarm and immobiliser
- Remote central locking
Technical
- 8-speed automatic transmission with manual override
- ABS
- Carraro beam axles front and rear
- Centre differential lock
- Down hill assist
- Electronic Stability Control (ESC)
- Front and rear 12V socket
- Front and rear disc brakes
- Full box-sectioned ladder frame
- Heavy duty coil suspension
- Off road and wading modes
- Permanent four-wheel drive
- Solid beam axles
- Trailer stability assist
- Up hill assist
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.088 |
| HC+NOx | 0.039 |
| NOx | 0.024 |
| Particles | 0.0009 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 286 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 317 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 286 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 84 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2993 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 8 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 24 |
| Stroke | 90 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 10.9 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEH | 12.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEL | 10.9 |
General
| Badge Engine CC | 3.0 |
| Badge Power | 249 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | Yes |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| BHP | 249 |
| Engine Power RPM | 3250 |
| Engine Torque NM | 550 |
| Engine Torque RPM | 1250 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 265/70 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 887 |
| Height | 2050 mm |
| Length | 4895 mm |
| Load Height | 1047 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1064 |
| Load Width | 1268 |
| Rear Overhang | 874 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Train Weight | 7000 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 2088 l |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2704 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 796 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
