Skip advert
Advertisement
- 3.0 T 6dr Auto
- 3.0 TD 6dr Auto
- 3.0 T Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Commercial Auto
- 3.0 TD Commercial Auto
- 3.0 T Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Black Edition 6dr Auto
- 3.0 T Black Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T 1924 6dr Auto
- 3.0 TD 1924 6dr Auto
- 3.0 T Detour 6dr Auto
- 3.0 TD Detour 6dr Auto
| Doors | 6 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Black Edition |
| Price | £69,850 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 20.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 317 |
| Length | 4896 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 2036 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Minimum Kerbweight | 2678 kg |
Driver Convenience
- 12.3" LCD colour touchscreen
- Cruise control
- Driver drowsiness alert system
- ECO start/stop
- Emergency call service
- Hydraulic Power Steering
- Intelligent speed assist
- Lane departure warning
- One touch indicators
- Pathfinder off road navigation
- Rear park assist
- Rear view camera
- SOS Emergency Call
- Wireless Apple CarPlay Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 8-speed automatic transmission with manual override
- Carraro beam axles front and rear
- Centre differential lock
- Full box-sectioned ladder frame
- Heavy duty coil suspension
- Permanent four-wheel drive
Entertainment
- Bluetooth hands-free calling and music streaming
- DAB Digital radio
- Premium sound system
Exterior Features
- 3rd brake light
- Access ladder
- Automatic hazard warning
- Body colour roof
- Bump strips
- Contrast ladder frame powder coat - Black
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Galvanised steel body
- Heat reflective privacy glass
- Heated rear window
- Home and away lighting
- LED auxiliary high beam lights
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Rear fog lights
- Rear side windows
- Rear side wing doors
- Roof protection strips and roof rails
- Safari windows
- Solid paint
- Towing Eyes (2X Front and 2X Rear)
- Trailer stability assist
- Two speed transfer case
- Underride protection (Front, rear and fuel tank skidplates)
Interior Features
- 1 x Rear 12V socket
- 2 Centre console cupholders
- 2 Front USB ports
- 3 seat bench in 2nd row
- 30/70 split rear doors
- 60:40 split folding rear bench seat
- 8 way manually adjustable driver and passenger seats
- Automatic climate control
- Auxiliary switch panel and electrical preparation
- Carpet floor mats
- Carpet flooring
- Central control system
- Central storage tray
- Dark headliner
- Front 12V socket
- Front head restraints
- Glovebox
- Heated front seats
- Hydraulic jack
- Interior grab handles
- Isofix child seat anchor points
- Leather upholstery
- Loadspace stowage locker
- Loadspace tie down rings
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Overhead control panel
- Rear head restraints
- Recaro seats
- Roadside emergency kit
- Rotary controls
- Second row air vents
- Single front passenger seat
- Toot button
- Underseat dry stowage
- Vehicle toolkit
- Water resistant interior
Packs
- Dark exterior pack - Grenadier
- Nappa leather drivers pack - Grenadier
- Smooth pack - Grenadier
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Automatic emergency braking system
- Child locks
- Down hill assist
- Electronic stability control
- Electronic traction control
- Front and rear disc brakes
- Front, side and curtain airbags
- Off road and wading modes
- Tyre pressure monitoring system
- Up hill assist
Security
- Advanced anti-theft alarm and immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Spare wheel lockable storage box
Wheels
- 18" Black alloy wheels
- Bridgestone All Terrain Tyre
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.260 |
| NOx | 0.015 |
| Particles | 0.002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 317 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 370 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 317 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 20.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 20.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Power - RPM | 4750 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/70 R18 |
| Tyre Size Rear | 255/70 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 2036 mm |
| Length | 4896 mm |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2035 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Max. Loading Weight | 822 kg |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2678 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
