Skip advert
Advertisement
- 3.0 TD 6dr Auto
- 3.0 T 6dr Auto
- 3.0 T Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Commercial Auto
- 3.0 TD Commercial Auto
- 3.0 T Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Black Edition 6dr Auto
- 3.0 T Black Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T 1924 6dr Auto
- 3.0 TD 1924 6dr Auto
- 3.0 T Detour 6dr Auto
- 3.0 TD Detour 6dr Auto
| Doors | 6 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | 1924 Limited Edition |
| Price | £82,812 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 328 |
| Length | 4896 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 2036 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Minimum Kerbweight | 2678 kg |
Driver Convenience
- 12.3" LCD colour touchscreen
- Compass with altimeter
- Cruise control
- Driver drowsiness alert system
- ECO start/stop
- Emergency call service
- Hydraulic Power Steering
- Intelligent speed assist
- Lane departure warning
- One touch indicators
- Pathfinder off road navigation
- Rear park assist
- SOS Emergency Call
- Wireless Apple CarPlay Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 8-speed automatic transmission with manual override
- Carraro beam axles front and rear
- Full box-sectioned ladder frame
- Heavy duty coil suspension
- Permanent four-wheel drive
Entertainment
- Bluetooth hands-free calling and music streaming
- DAB Digital radio
- Premium sound system
Exterior Features
- 3rd brake light
- Access ladder
- Automatic hazard warning
- Bump strips
- Contrast ladder frame powder coat - Black
- Contrast roof - Inky black solid
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Exterior utility belt
- Fixed towball and electrics
- Galvanised steel body
- Heat reflective privacy glass
- Heated rear window
- Home and away lighting
- LED auxiliary high beam lights
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Rear fog lights
- Rear side windows
- Rear side wing doors
- Roof protection strips and roof rails
- Safari windows
- Side runners
- Towing Eyes (2X Front and 2X Rear)
- Trailer stability assist
- Two speed transfer case
- Underride protection (Front, rear and fuel tank skidplates)
Interior Features
- 1 x Rear 12V socket
- 1924 Interior Trim
- 2 Centre console cupholders
- 2 Front USB ports
- 3 seat bench in 2nd row
- 30/70 split rear doors
- 60:40 split folding rear bench seat
- 8 way manually adjustable driver and passenger seats
- Automatic climate control
- Auxiliary switch panel and electrical preparation
- Carpet floor mats
- Central control system
- Dark green interior finish
- Dark headliner
- Front 12V socket
- Front head restraints
- Glovebox
- Heated front seats
- Heavy duty utility flooring with drain valves
- Hydraulic jack
- Interior grab handles
- Interior utility rails
- Isofix child seat anchor points
- Leather upholstery
- Loadspace stowage locker
- Loadspace tie down rings
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Overhead control panel
- Rear head restraints
- Recaro seats
- Roadside emergency kit
- Roadside emergency kit plus
- Rotary controls
- Second row air vents
- Single front passenger seat
- Tailgate Table
- Toot button
- Underseat dry stowage
- Vehicle toolkit
- Water resistant interior
Packs
- Dark exterior pack - Grenadier
- Rough pack - Grenadier
- Saddle leather drivers pack - Grenadier
- Smooth pack - Grenadier
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Automatic emergency braking system
- Child locks
- Down hill assist
- Electronic stability control
- Electronic traction control
- Front and rear disc brakes
- Front, side and curtain airbags
- Off road and wading modes
- Tyre pressure monitoring system
- Up hill assist
Security
- Advanced anti-theft alarm and immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Spare wheel lockable storage box
Wheels
- 17" Diamond cut alloy wheels
- Full size spare wheel
- Spare wheel cover
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.260 |
| NOx | 0.015 |
| Particles | 0.002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 328 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 336 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 325 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 19 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 19.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Power - RPM | 4750 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 265/70 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 2036 mm |
| Length | 4896 mm |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2035 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1152 l |
| Max. Loading Weight | 822 kg |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2678 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
