Skip advert
Advertisement
- 3.0 T 6dr Auto
- 3.0 TD 6dr Auto
- 3.0 T Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Commercial Auto
- 3.0 TD Commercial Auto
- 3.0 T Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Utility Auto [2 Seat]
- 3.0 TD Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Black Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Fieldmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 T Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Trialmaster Edition Utility Auto [5 Seat]
- 3.0 TD Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Black Edition 6dr Auto
- 3.0 T Black Edition 6dr Auto
- 3.0 TD Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T Trialmaster X 6dr Auto
- 3.0 T 1924 6dr Auto
- 3.0 TD 1924 6dr Auto
- 3.0 T Detour 6dr Auto
- 3.0 TD Detour 6dr Auto
| Fuel Delivery | PETROL |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Not Available |
| Price | £66,296 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4895 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 2050 mm |
| Minimum Kerbweight | 2665 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.26 |
| NOx | 0.015 |
| Particles | 0.002 |
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 82 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION TURBO INTERCOOLER |
| Gears | 8 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 24 |
| Stroke | 94.6 |
General
| Badge Engine CC | 3.0 |
| Badge Power | 286 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | Yes |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| BHP | 286 |
| Engine Power RPM | 4750 |
| Engine Torque NM | 450 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 887 |
| Height | 2050 mm |
| Length | 4895 mm |
| Load Height | 1047 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1064 |
| Load Width | 1268 |
| Rear Overhang | 874 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Train Weight | 7000 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 2088 l |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2665 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 835 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
