Skip advert
Advertisement
- 3.0 T Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 TD Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 T Trialmaster Edition Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 TD Trialmaster Edition Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 TD Fieldmaster Edition Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 T Fieldmaster Edition Double Cab Pick Up Auto
- 3.0 T Black Edition D/Cab Pick Up Auto
- 3.0 TD Black Edition D/Cab Pick Up Auto
| Fuel Delivery | PETROL |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Not Available |
| Price | £71,441 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 5440 mm |
| Width | 1943 mm |
| Height | 2019 mm |
| Minimum Kerbweight | 2665 kg |
Driver Convenience
- 12.3" LCD colour touchscreen
- Cruise control
- ECO start/stop
- Hydraulic power steering
- One touch indicators
- Pathfinder off road navigation
- Rear park assist
- Rear view camera
- SOS Emergency Call
- Wireless Apple CarPlay and Android Auto
Entertainment
- Bluetooth hands-free calling and music streaming
- DAB digital radio
- Premium sound system (additional subwoofer)
Exterior Features
- Automatic hazard warning
- Bump strips
- Contrast ladder frame powder coat - Black
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Galvanised steel body
- Heat reflective privacy glass
- Heated rear window
- Home and away lighting
- LED auxiliary high beam lights
- LED Daytime running lights
- LED headlights
- LED tail lights
- Rear fog lights
- Roof protection strips and roof rails
- Safari windows
- Solid paint
- Towing Eyes (2X Front and 2X Rear)
- Two speed transfer case
- Underride protection (Front, rear and fuel tank skidplates)
Interior Features
- 2 Front USB ports
- 4 Tie-down rings
- 60/40 split foldable rear bench seat
- Automatic climate control
- Carpet floor mats
- Carpet flooring
- Central control system
- Centre console cupholders
- Dark headliner
- Glovebox
- Heated front seats
- Heavy duty utility flooring with drain valves
- Hydraulic Jack
- Interior grab handles
- Leather upholstery
- Load bay tub
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Overhead control panel
- Rear air vents
- Recaro Seats
- Roadside emergency kit
- Rotary controls
- Toot button
- Underseat dry stowage
- Vehicle toolkit
- Water resistant interior
Packs
- Dark exterior pack - Grenadier
- Driver Assistance Systems (ADAS) pack - Grenadier
- Nappa leather drivers pack - Grenadier
- Smooth pack - Grenadier
Passive Safety
- Child locks
- Child Seat Anchor Points (ISOFIX / iSize)
- Electronic traction control
- Front, side and curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Advanced anti-theft alarm and immobiliser
- Locking wheel nuts
- Spare wheel lockable storage box
Technical
- 8-speed automatic transmission with manual override
- ABS
- Carraro beam axles front and rear
- Centre differential lock
- Down hill assist
- Electronic Stability Control (ESC)
- Front and rear 12V socket
- Front and rear disc brakes
- Full box-sectioned ladder frame
- Heavy duty coil suspension
- Off road and wading modes
- Permanent four-wheel drive
- Solid beam axles
- Trailer stability assist
- Up hill assist
Wheels
- 18" alloy wheels
- Bridgestone All Terrain Tyre
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.26 |
| NOx | 0.015 |
| Particles | 0.002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 82 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION TURBO INTERCOOLER |
| Gears | 8 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 24 |
| Stroke | 94.6 |
General
| Badge Engine CC | 3.0 |
| Badge Power | 286 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | 5 Link with Coil Springs |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | Yes |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| BHP | 286 |
| Engine Power RPM | 4750 |
| Engine Torque NM | 450 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/70 R18 |
| Tyre Size Rear | 255/70 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 885 |
| Height | 2019 mm |
| Length | 5440 mm |
| Load Height | 485 |
| Load Length | 1564 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1137 |
| Load Width | 1619 |
| Rear Overhang | 1328 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 14.5 m |
| Wheelbase | 3227 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1943 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Train Weight | 7000 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Max. Roof Load | 120 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2665 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 835 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
