Skip advert
Advertisement
- 1.2 Altitude 5dr
- 1.2 Altitude 5dr
- 1.2 e-Hybrid Altitude 5dr DCT
- 115kW Altitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Longitude 5dr
- 1.2 e-Hybrid Longitude 5dr DCT
- 115kW Longitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Altitude+ 5dr
- 115kW e-Longitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 85th Anniversary T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid 85th Anniversary 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid 85th Anniversary 5dr DCT
- 1.2 Summit 5dr
- 1.2 Summit T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid Summit 5dr DCT
- 1.2 e-Hybrid Summit 5dr DCT
- 115kW Summit 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Upland 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Upland 5dr DCT
- 1.2 Skyview 5dr
- 1.2 Skyview T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid Skyview 5dr DCT
- 1.2 e-Hybrid Skyview 5dr DCT
- 115kW e-Altitude 54kWh 5dr Auto
- 115kW e-85th Anniversary 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Overland 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Overland 5dr DCT
- 115kW e-Summit 54kWh 5dr Auto
- 115kW e-Summit 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid The North Face 5dr DCT
- 115kW e-Skyview 54kWh 5dr Auto
- 115kW First Edition 54kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | 85th Anniversary |
| Price | £33,150 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 9.5 |
| Top Speed | 121 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4088 mm |
| Width | 1776 mm |
| Height | 1541 mm |
| Minimum Kerbweight | 1475 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Full TFT reconfigurable colour cluster
- 360 degree parking camera
- All-Terrain Mode Selector
- Apple Carplay/Android Auto with wireless mirroring
- BSRF connectivity box
- Connectivity services
- Driver attention alert system with camera
- eCall emergency call system
- Keyless Start/Engine On Button
- Odometer
- PAS
- Quick Guide English
- Telematic box and connected services
- Traffic sign recognition
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- Engine park lock
- High efficiency alternator
- Idle coasting
- L2-AGM 12V battery
Entertainment
- 10.25" Uconnect infotainment system with radio
- Audio system with 6 speakers
- Rear USB port with type-C charging
Exterior Features
- All power windows express Up/Down
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic high/low beam
- Dedicated anti reflection 85th Anniversary hood sticker
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- High roof rails black
- Illuminated 7 Slot grille in gloss black
- LED Fog lamps with cornering function
- LED Matrix headlights with levelling
- LED rear lights
- Mirror covers painted gloss black
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear tow hook
Interior Features
- 3 rear headrests
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way manually adjustable drivers seat
- Automatic A/C (1 Zone)
- Central console dividers x2
- Cloth/vinyl upholstery
- Foldable second row seats 40/60 - Fix and Fold
- Front and rear velour floor mats
- Front central armrest with storage
- Front passenger grab handle
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front seat backrest pocket
- Height adjustable cargo floor
- Predisposal for tunnel pad cover
- Synthetic leather steering wheel
- Tunnel pad cover 85th anniversary
- Vinyl steering wheel
Packs
- Off road exterior pack - Avenger
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Electric parking brake
- ESC - Electronic Stability Control + traction control
- Hill descent control
- Three 3 point rear seatbelts
- Vulnerable road user recognition - Pedestrian/Cyclist incl. AEB
Security
- Locking wheel bolts
- Passive entry
- Volumetric anti theft alarm
Trim
- Painted silver dashboard
Wheels
- Fix and go tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6e-bis |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 59 |
| NCAP Safety Assist % | 53 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.5 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Top Speed | 121 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1541 mm |
| Length | 4088 mm |
| Wheelbase | 2563 mm |
| Width | 1776 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1976 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1218 l |
| Max. Loading Weight | 501 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 920 |
| Minimum Kerbweight | 1475 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
