In-depth reviews
Jeep Avenger Electric Hatchback 115kW e-85th Anniversary 54kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.2 Altitude 5dr
- 1.2 Altitude 5dr
- 1.2 e-Hybrid Altitude 5dr DCT
- 115kW Altitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Longitude 5dr
- 1.2 e-Hybrid Longitude 5dr DCT
- 115kW Longitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Altitude+ 5dr
- 115kW e-Longitude 54kWh 5dr Auto
- 1.2 85th Anniversary T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid 85th Anniversary 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid 85th Anniversary 5dr DCT
- 1.2 Summit 5dr
- 1.2 Summit T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid Summit 5dr DCT
- 1.2 e-Hybrid Summit 5dr DCT
- 115kW Summit 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Upland 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Upland 5dr DCT
- 1.2 Skyview 5dr
- 1.2 Skyview T3 5dr
- 1.2 e-Hybrid Skyview 5dr DCT
- 1.2 e-Hybrid Skyview 5dr DCT
- 115kW e-Altitude 54kWh 5dr Auto
- 115kW e-85th Anniversary 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Overland 5dr DCT
- 1.2 E-AWD e-Hybrid Overland 5dr DCT
- 115kW e-Summit 54kWh 5dr Auto
- 115kW e-Summit 54kWh 5dr Auto
- 1.2 E-AWD e-Hybrid The North Face 5dr DCT
- 115kW e-Skyview 54kWh 5dr Auto
- 115kW First Edition 54kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | e-85th Anniversary |
| Price | £33,589 |
| Battery Capacity | 54 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 9.6 |
| Top Speed | 93 mph |
| Length | 4084 mm |
| Width | 1776 mm |
| Height | 1528 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
Driver Convenience
- 10" Nav radio
- 10.25" Full TFT reconfigurable colour cluster
- 360 degree parking camera
- All-Terrain Mode Selector
- Apple Carplay/Android Auto with wireless mirroring
- BSRF connectivity box
- Connectivity services
- Driver attention alert system with camera
- eCall emergency call system
- EV Drive Mode Selector
- Keyless Start/Engine On Button
- Lane keep assist
- Odometer
- PAS
- Quick Guide English
- Rear parking sensors
- Telematic box and connected services
- Traffic sign information
- Traffic sign recognition
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- Battery default
- Engine park lock
- Ev/Phev Electrically Driven Temperature Control
- Ev/Phev Fast charging
- Ev/Phev Quick charging
- EV/Phev Second Life Ready Battery
- Ev/Phev Smart Charging
- Ev/Phev Smart Charging Port
- L2-AGM 12V battery
- Mode 3 charging cable (Three phase)
- V2L - Vehicle to load - 3.6kW AC (16A)
Entertainment
- Audio system with 6 speakers
- Rear USB port with type-C charging
Exterior Features
- All power windows express Up/Down
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic high/low beam
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Heated and electrically folding outside mirrors
- High roof rails black
- Illuminated 7 Slot grille in gloss black
- LED Fog lamps with cornering function
- LED Matrix headlights with levelling
- LED rear lights
- Mirror covers painted gloss black
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear wiper
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 4xe pad cover
- 6 way manually adjustable drivers seat
- Automatic A/C (1 Zone)
- Central console dividers x2
- Cloth/vinyl upholstery
- Foldable second row seats 40/60 - Fix and Fold
- Front and rear velour floor mats
- Front central armrest with storage
- Front head restraints
- Front passenger grab handle
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front seat backrest pocket
- Height adjustable cargo floor
- Predisposal for tunnel pad cover
- Single front passenger seat
- Synthetic leather steering wheel
- Tunnel pad cover 85th anniversary
- Vinyl steering wheel
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Child locks on rear doors
- Electric parking brake
- ESC - Electronic Stability Control + traction control
- Hill descent control
- Kit fix and go predisposition/housing only
- Three 3 point rear seatbelts
- Vulnerable road user recognition - Pedestrian/Cyclist incl. AEB
Security
- Locking wheel bolts
- Passive entry
- Volumetric anti theft alarm
Trim
- Painted silver dashboard
Wheels
- Fix and go puncture repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 54 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1601 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 478 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 334 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 24 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 20-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 51 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEH | 15.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEL | 15.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 15.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 16 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 15.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEH | 3.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEL | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 562 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 601 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 400 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 385 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 400 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 349 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 373 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 249 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 239 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 249 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 59 |
| NCAP Safety Assist % | 53 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.6 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Top Speed | 93 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1528 mm |
| Length | 4084 mm |
| Wheelbase | 2562 mm |
| Width | 1776 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2025 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1053 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Max. Loading Weight | 485 kg |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
