Skip advert
Advertisement
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG GT-Line 5dr
- 1.6T GDi ISG GT-Line 5dr
- 1.6 CRDi ISG GT-Line 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line 5dr
- 1.6 CRDi ISG GT-Line 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG GT-Line 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG GT-Line 5dr [AWD]
- 1.6T GDi ISG GT-Line 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG GT-Line 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG GT-Line 5dr
- 1.6T GDi GT-Line 5dr
- 1.6 CRDi 134 48V ISG GT-Line 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG GT-Line 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG GT-Line 5dr DCT
- 1.6T GDi GT-Line 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV GT-Line 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV GT-Line 5dr Auto
- 1.6T GDi HEV GT-Line 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV GT-Line 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV GT-Line 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi PHEV GT-Line 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV GT-Line 5dr Auto AWD
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi ISG Launch Edition 5dr
- 1.6T GDi Pure 5dr
- 1.6T GDi HEV Pure 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV Pure 5dr Auto
- 1.6T GDi ISG GT-Line S 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line S 5dr
- 1.6 CRDi ISG GT-Line S 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line S 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi GT-Line S 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG GT-Line S 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG GT-Line S 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6T GDi 48V ISG GT-Line S 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG GT-Line S 5dr DCT
- 1.6T GDi GT-Line S 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG GT-Line S 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV GT-Line S 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV GT-Line S 5dr Auto
- 1.6T GDi HEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi HEV GT-Line S 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi HEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi PHEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi PHEV GT-Line S 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 48V ISG Shadow 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG Shadow 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV Shadow 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Pure |
| Price | £38,480 |
| Battery Capacity | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 283 |
| Acceleration | 7.5 |
| Top Speed | 128 mph |
| Length | 4540 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 1645 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Minimum Kerbweight | 1842 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Touchscreen navigation system
- 4.2" driver display screen
- Bluetooth connection
- Drive mode selector
- Driver attention warning
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Forward collision avoidance assist (FCA) - city/pedestrian/cyclist/junction covering
- Front and rear parking sensors
- Highway Driving Assist (HDA)
- Intelligent speed limit assist
- Kia Connect (UVO)
- Lane Following Assist (LFA)
- Lane keep assist
- Low washer fluid warning
- Motor driven power steering
- Over the air (OTA) functionality
- Reversing camera
- Smart cruise control with stop and go functionality
- Speed limiter
- Tailgate
- Trip computer
- Windscreen washer level indicator
- Wireless apple car play/android Auto
Entertainment
- 6 speaker audio system
- DAB Radio with MP3
- Front passenger 1x USB-C port
- Rear passenger 2x USB-C port
- Steering wheel mounted audio controls
- USB-C port for connection of a media device
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system
- Automatic headlight control system
- Black bumpers with silver accents
- Black radiator grille with silver surround
- Black wheel arches
- Body colour door mirrors
- Body colour exterior door handles
- Body colour radiator upper garnish and door garnish
- Electric front and rear windows with front one touch function
- Electrically adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators
- Heated rear window
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED High mounted stop light
- LED rear lights
- Rain sensing wipers
- Rear fog lamp
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Satin finished beltline
- Silver front and rear skid plate
- Silver roof rails
- Silver window surround
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12V power socket in front and luggage compartment
- 2nd row personal lamps
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 40/20/40 split folding rear seat
- All-round height adjustable headrests
- Automatic air conditioning
- Centre console storage box
- Cloth upholstery
- Cupholders in rear armrest
- Door courtesy lamps
- Driver and front passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Driver's seat manual height adjust
- Drivers seat power lumbar support
- Front and rear door storage
- Front cabin, rear & luggage compartment lights
- Front passenger's seat manual height adjustment
- Front seat and rear pockets
- Gear shift indicator
- Glovebox
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings outer rear seats
- Leather steering wheel
- LED lighting in overhead console
- Luggage area load cover
- Luggage area parcel shelf
- Luggage board
- Luggage compartment under floor storage
- Luggage net hooks
- Manual adjust steering wheel
- Metal paint interior door handles
- Paddle shift controls
- Rear air conditioning
- Rear cabin light
- Rear coat hooks
- Single front passenger seat
- Ventilation ducts to rear compartment
Passive Safety
- Active front headrests
- All round 3-point seatbelts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Dual front side airbags
- Dual horn
- Dynamic brake control
- Electronic parking brake with auto hold function
- Electronic stability control with downhill brake control
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Multi collision brake assist
- Rear airbags
- Rear door child safety locks
- Rear seat alert system
- Seatbelt reminder warning
- Traction control
- Twin curtain airbags
- Twin front airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Vehicle stability management
Security
- Customisable automatic door locking
- Customisable automatic door unlocking
- Door deadlocks
- Engine Start/Stop Button with Smart Entry System
- Locking wheel nuts
- Smart key with motion sensor
- Speed sensitive auto door locking
- Thatcham category 2 security alarm and immobiliser
- Visible vehicle identification number
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 13.8 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 327 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 15-95 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 104 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 15-95 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.2 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 7.2 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC AC Weighted (kWh/100km) - Comb | 10.8 |
| WLTP - EC AC Weighted (miles/kWh) - Comb | 5.8 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 71 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 44 |
Emissions - ICE
| CO | 0.148 |
| HC | 0.015 |
| Noise Level dB(A) | 65 |
| NOx | 0.016 |
| Particles | 0 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 23 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 2.7 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 104.6 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.5 |
| Engine Power - BHP | 283 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 380 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1645 mm |
| Length | 4540 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Width | 1865 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 2375 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1715 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Max. Loading Weight | 533 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1210 |
| Minimum Kerbweight | 1842 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
