Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | S 90 [6 Seat] |
| Price | £50,750 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Acceleration | 7.1 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 24.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 261 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2087 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- Push button start
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlights
- Centre high mounted stop light
- ClearSight interior rear view mirror
- Daytime running lights
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear wiper
- Standard treadplates
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12V power socket in loadspace
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- 3 seat bench in 2nd row
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Footwell lights
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Two front passenger seat
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Customer configurable autolock
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 261 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 281 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 259 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 269 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 240 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 221 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 339 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 320 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 264 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 244 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 24.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 22.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 24.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 21.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 23.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 26.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 29 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 18.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 20 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 24.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 26.2 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 35E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.1 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 SPOKE STYLE 6010 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2950 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 863 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2087 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
