Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | HSE 90 [6 Seat] |
| Price | £57,500 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 231 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Clear exit monitor
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Rear collision monitor
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
Exterior Features
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- ClearSight interior rear view mirror
- Front fog lights
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Matrix LED headlights with signature DRL
- Power fold, auto-dimming, heated door mirrors with memory and approach lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Standard treadplates
Interior Features
- 14 way heated and cooled electric adjustable memory front seats with 4 way manual headrests
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Electric reach + rake adjustable steering column
- Extended leather upgrade
- Heated steering wheel
- Leather gearshift
- Leather steering wheel
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
- Windsor leather upholstery
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 248 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 264 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 244 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 283 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 236 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 219 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 36.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 25.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 26.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 31.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.9 |
General
| AdBlue | Yes |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 35E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPLIT SPOKE STYLE 5095 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 83.5 |
| Gross Vehicle Weight | 2970 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 814 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
