In-depth reviews
Land Rover Defender Estate 2.0 D240 First Edition 90 3dr Auto [6 Seat]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | First Edn 90 [6 St] |
| Price | £56,390 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 234 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Clear exit monitor
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Cruise control + speed limiter
- Driver condition monitor
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive dynamics
- Configurable Terrain Response
- Electronic air suspension
- Terrain Response
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Meridian 400w sound audio system with 11 speakers and subwoofer
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- ClearSight interior rear view mirror
- Folding fabric roof
- Front fog lights
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Metal tread plates with First Edition branding
- Metallic paint
- Power fold, auto-dimming, heated door mirrors with memory and approach lights
- Premium LED headlights with signature DRL
- Privacy glass
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- White contrast roof
Interior Features
- 12 way heated electric memory front seats with 2 way manual headrests
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- 40:20:40 fixed rear seats with centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Electric reach + rake adjustable steering column
- Grained Leather and Robust Woven Textile upholstery
- Heated steering wheel
- Leather gearshift
- Leather wrapped steering wheel with PU DAB
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
Packs
- Core exterior pack - Defender
- Non-smoker package
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Cross car beam in Light Grey Powder Coat
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 248 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 264 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 244 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 283 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 236 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 219 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 36.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 25.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 26.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 31.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.9 |
General
| AdBlue | Yes |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 34E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPOKE STYLE 5098 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 83.5 |
| Gross Vehicle Weight | 2970 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 814 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
