In-depth reviews
Land Rover Range Rover Evoque Hatchback 2.0 P200 R-Dynamic SE 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | R-Dynamic SE |
| Price | £48,375 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 8.6 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 32.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| Length | 4371 mm |
| Width | 1904 mm |
| Height | 1649 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 798 l |
| Minimum Kerbweight | 1770 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple car play
- Blind spot assist
- Bluetooth connectivity
- Brake pad wear indicator warning light
- Driver condition monitor
- eCall emergency system
- Electronic power assisted steering (EPAS)
- Front and rear parking aid
- InControl remote
- Land Rover InControl apps
- Lane keep assist
- Pivi pro connected includes upgraded infotainment, connected navigation pro, Nuance speech licence
- Push button starter
- Rear collision monitor
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- All terrain progress control
- Efficient Driveline
- Large fuel tank
- Passive suspension
- Terrain Response 2 Auto
Entertainment
- Digital Audio Broadcast radio-DAB
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Auto headlights
- Automatic headlight levelling
- Electric windows with one touch open/close and anti trap
- Evoque and R-Dynamic badge
- Flush deployable exterior door handles
- Heated rear window with timer
- Heated washer jets
- Heated windscreen
- Power fold, auto-dimming, heated door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Tailgate spoiler
- Third brake light
Interior Features
- 40:20:40 split folding rear seats with centre headrest and armrest
- Ambient interior lighting
- Bright metal pedals
- Isofix system on outer rear seats
- Overhead lighting console
- Overhead stowage for sunglasses
- Passive front head restraints
- Rear air vents
- Rear centre headrest
- Rear head restraints
- Satin chrome gearshift paddles
- Single passenger seat
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin sliding front centre armrest
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Customer configurable autolock
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic brake force distribution
- Electronic parking brake
- Electronic traction control
- Emergency braking
- Front and rear seatbelt reminder
- Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Power operated child locks
- Roll stability control
- Six airbags - Driver and passenger airbags/driver knee airbag/front side airbag and curtain airbags
- Torque vectoring brake
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 68 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 211 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 199 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 32.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 29.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 31.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 37.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 21.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 22.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 28.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 31 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.6 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 1250 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R20 |
| Tyre Size Rear | 235/50 R20 |
| Wheel Style | STYLE 5079 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1649 mm |
| Length | 4371 mm |
| Wheelbase | 2681 mm |
| Width | 1904 mm |
| Width (including mirrors) | 2100 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 67 |
| Gross Vehicle Weight | 2430 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1576 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 798 l |
| Max. Loading Weight | 660 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1770 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
