In-depth reviews
Mercedes-Benz E Class Estate E450d 4Matic AMG Line Premium 5dr 9G-Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2989 |
| Trim | AMG Line Premium |
| Price | £83,515 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Acceleration | 5 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
| Length | 4949 mm |
| Width | 1880 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 615 l |
| Minimum Kerbweight | 2155 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Driver display screen
- 14.4" central media display
- 5G Communications module
- Attention assist
- Augmented reality navigation
- Blind spot assist
- Brake wear warning display
- Direct steer speed sensitive steering
- Easy-pack tailgate - Powered opening/closing automatically
- ECO start/stop function
- Emergency call assistance
- Fluorescent jacket for driver
- Hard disc navigation
- Head up Display
- MBUX navigation premium
- MBUX superscreen with 12.3" passenger display and privacy function
- MBUX voice control
- Mercedes connect me
- Outside temperature display
- Preinstallation for live traffic
- Remote bootlid closing
- Remote Services Premium
- Selfie and video camera
- Service indicator (ASSYST)
- Status display for rear seat belts in instrument cluster
- Trip computer in multifunction display showing current fuel consumption
- Wireless charging
- Wireless smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 48V Mild hybrid technology
- 66 litre fuel tank
- 9G TRONIC automatic transmission
- Agility control suspension with selective damping and lowering
- Diesel particulate filter
- EU6 emission control
- Integrated starter generator Gen 2
- Rear air suspension with level control
- Sporty engine sound system
Entertainment
- 15 high performance speakers tuned to match the vehicle interior and each with i
- DAB Digital radio
- Preinstallation for MBUX Entertainment Plus
- Sound visualisation
Exterior Features
- 3rd brake light
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Aerial integrated in rear window
- AMG bodystyling
- Auto dimming driver's door mirror
- Auto dimming rear view mirror
- Black radiator grille
- Electric folding door mirrors
- Electric windows with one touch opening/closing and obstruction sensors
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Heat insulating privacy glass
- LED daytime running lights
- LED digital light with adaptive highbeam assist plus
- Pre-installation for roof rail systems
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Surround lighting with logo projection
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way lumbar support
- Active ambient lighting
- AMG brushed stainless steel sports pedals with rubber studs
- AMG floor mats
- AMG line interior
- Automatic child seat recognition sensor
- Comfort seats
- Courtesy lights in rear grab handles with reading light functionality
- Folding rear seat backrest
- Front centre armrest with stowage compartment
- Glove compartment - lockable, air conditioned and illuminated
- Head restraints for driver and front passenger (four-way adjustability) and in rear (two-way)
- Heated front seats
- Illuminated door sills
- Multifunction sports steering wheel in nappa leather
- Roof liner in black fabric
- Seat occupancy sensor for front passenger seat
- Single front passenger seat
- Steering wheel touch control buttons for audio and onboard settings
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Thermotronic 4 zone climate control
Packs
- Keyless Go comfort package - E Class
- Leather package - E Class
- Memory package - E Class
- Parking package with 360 degree camera - E Class
- USB plus package - E Class
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Active bonnet pedestrian safety measure which detects an impact and raises bonnet
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Airbags - sidebag for driver and front passenger with combined thorax/pelvis bag
- Anti-lock braking system (ABS)
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Central airbag
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Driver and adaptive front passenger airbags
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme
- Hill start assist
- ISOFIX child seat attachment points two outer rear seats
- Knee airbags
- Pedestrian protection
- Pre-Safe anticipatory safety system
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
- Window airbags
Security
- Alarm system with interior monitoring
- Central locking with interior switch, automatic locking and crash sensor with emergency opening function
- Dashcam
- Digital vehicle key
- Guard 360 degree vehicle protection plus
- Increased anti theft protection
- Urban guard vehicle protection plus
Trim
- Centre console trim in open pore black ash wood
- Dash trim deleted for MBUX Superscreen
Wheels
- 19" AMG 5 twin spoke bi colour alloy wheels
- Summer tyres
- Tirefit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.092 |
| HC+NOx | 0.023 |
| NOx | 0.009 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2989 |
| Compression Ratio | 15.50:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 28 |
| WLTP - MPG - Medium | 41.5 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 750 |
| Engine Torque - RPM | 1350 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 275/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1469 mm |
| Length | 4949 mm |
| Wheelbase | 2961 mm |
| Width | 1880 mm |
| Width (including mirrors) | 2065 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 66 |
| Gross Vehicle Weight | 2745 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1830 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 615 l |
| Max. Loading Weight | 590 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2155 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
