In-depth reviews
Mercedes-Benz EQS Estate Maybach EQS 680 484kW First Class 118kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- EQS 400 270kW Premium 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4Matic 430kW Premium 122kWh 4dr Auto
- EQS 400 270kW Premium Plus 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium Plus 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4Matic 430kW Premium Plus 122kWh 4dr Auto
- EQS 350 215kW AMG Line Premium 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line Premium 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium 108kWh 4dr Auto
- EQS 400 270kW Premium + Executive 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium + Executive 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4M 430kW Prem + Executive 122kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line 108kWh 4dr Auto
- EQS 350 215kW AMG Line Premium+ 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium+ 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line Premium+ 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 108kWh 5dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW AMG Line Premium+ 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW AMG Line Premium+ 108kWh 5dr Auto
- EQS 350 215kW Business Class 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Business Class 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Business Class 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 118kWh 5dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 108kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW Business Class 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW Business Class 108kWh 5dr Auto
- EQS 450+ 245kW Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Exclusive Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW Exclusive Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 118kWh 4dr Auto
- EQS 53 4MATIC+ 484kW Night Ed 108kWh 4dr Auto
- EQS 53 4MATIC+ 484kW Touring 108kWh 4dr Auto
- EQS 53 4M+ 484kW Night Ed Perform 108kWh 4dr Auto
- Maybach EQS 680 484kW First Class 118kWh 5dr Auto
- Maybach 680 484kW 1st Class Night 118kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | First Class |
| Price | £201,450 |
| Battery Capacity | 118 |
| Engine Power - BHP | 658 |
| Acceleration | 4.4 |
| Top Speed | 130 mph |
| Length | 5125 mm |
| Width | 2034 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 440 l |
| Minimum Kerbweight | 3195 kg |
Driver Convenience
- 5G Communications module
- Active traffic sign assist
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- EQ navigation services - map (range display), display charging stations, programming of charging settings and pre entry climate control
- Finger print scanner
- Front wireless smartphone charging
- Hard-disk navigation
- Hyperscreen
- MBUX augmented reality for head up display
- MBUX Interior assist in the rear
- MBUX Interior assistant
- MBUX rear tablet
- Mercedes Benz emergency call system
- Mercedes me services
- PAS
- Smartphone integration
- Wireless smartphone charging rear
Engine/Drivetrain/Suspension
- 118kWh battery
- 200kW DC onboard charger
- 22kW onboard charger
- Airmatic air suspension
- Charging cable for wall box and public charging station - Type 2(mode 3) 5m
- Combined charging system CCS-2 connector
- Rear wheel steering 10 degrees
- Suspension with adaptive damping system
Entertainment
- Burmester 4D surround sound system
- DAB Digital radio
- Sound personalisation
- TV Receiver
Exterior Features
- Aluminium look Illuminated running boards with rubber studs
- Daytime running lights
- Electric vehicle socket flap
- Heat insulating, noise insulating and infrared reflecting laminated glass
- Heated windscreen washer system
- Illuminated door sill panels with "Maybach" lettering at front and rear
- LED High level third brake light
- Maybach exterior styling
- Maybach grill
- Panoramic sliding sunroof
- Polished aluminium roof rails
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Surround lighting with animated projection of the Mercedes-Maybach pattern
- Tow bar with trailer manoeuvring assist
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- Active ambient lighting
- Air filter for air conditioning system
- Belt feeders in the rear
- Calf massage in the rear
- Climatised front seats
- Climatised rear seats
- Driver and front passenger seat heating plus
- EASY ADJUST luxury head restraints for driver and front passenger, folding and removable on front passenger side
- Electric sunblinds in rear doors, left and right
- Electrically adjustable outer rear seats
- Executive seats
- First class rear compartment
- Folding tables in rear
- Front passenger side seat electrically adjustable from the rear
- Heat pump
- Heated rear centre console
- Heated rear seats in third row
- Heated steering wheel
- High-pile floor mats
- Holder for champagne flutes
- MBUX High-end rear seat entertainment system
- Multi-contour seats with energising massage function
- Neck and shoulder heating in the rear
- Pre-entry climate control
- Pullout sunvisor
- Rear head restraints
- Refrigerated compartment
- Roof liner in MANUFAKTUR balao brown pearl nappa leather
- Seat heating plus in the rear
- Single front passenger seat
- Soft close doors
- Storage compartment under center console
- Temperature-controlled cup holder in the rear
- THERMOTRONIC automatic climate control
- Thermotronic automatic climate control in the rear
- Through loading system
- Wood Leather multifunction steering wheel
Packs
- Acoustic comfort pack - EQS
- Air balance pack - EQS
- Digital Light pack - EQS
- Driving assistance plus pack - EQS Maybach
- Easy pack tailgate
- Energizing plus pack - EQS
- Exclusive trim Package - EQS Maybach
- Interior light pack - EQS
- Keyless go comfort package - EQS
- KEYLESS-GO Convenience Package Plus - EQS Maybach
- Memory pack - EQS
- Mirror package - EQS
- Parking pack - EQS Estate
- Rear seat comfort pack - EQS
- Rear Seat Memory Package - EQS Maybach
- USB package - EQS
Passive Safety
- ABS
- ESP
- Rear door child safety locks
Security
- Dashcam
- Urban guard plus anti-theft protection hardware including Alarm and immobilizer
Trim
- Dashboard and door beltlines in nappa leather
- MANUFAKTUR seat backrest trim
Wheels
- Summer tyres
- Tirefit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 118 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1110 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 735 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 375 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 22 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 31 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 200 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 200 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 155000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 10 |
| Usable Battery Capacity | 118 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 22.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 23.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 22.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 2.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 2.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 662 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 637 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 662 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 595 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 567 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 595 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 411 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 396 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 411 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 370 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 352 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 369 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 66 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.4 |
| Engine Power - BHP | 658 |
| Engine Power - RPM | 4918 |
| Engine Torque - NM | 955 |
| Engine Torque - RPM | 4822 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 275/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1745 mm |
| Length | 5125 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Width | 2034 mm |
| Width (including mirrors) | 2157 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 440 l |
| Max. Loading Weight | 305 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 3195 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
