In-depth reviews
Mercedes-Benz EQS Saloon EQS 450+ 300kW Premium + Executive 122kWh 4dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- EQS 400 270kW Premium 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4Matic 430kW Premium 122kWh 4dr Auto
- EQS 400 270kW Premium Plus 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium Plus 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4Matic 430kW Premium Plus 122kWh 4dr Auto
- EQS 350 215kW AMG Line Premium 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line Premium 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium 108kWh 4dr Auto
- EQS 400 270kW Premium + Executive 112kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 300kW Premium + Executive 122kWh 4dr Auto
- EQS 580 4M 430kW Prem + Executive 122kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line 108kWh 4dr Auto
- EQS 350 215kW AMG Line Premium+ 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium+ 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW AMG Line Premium+ 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 108kWh 5dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW AMG Line Premium+ 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW AMG Line Premium+ 108kWh 5dr Auto
- EQS 350 215kW Business Class 96kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Business Class 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Business Class 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 118kWh 5dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 108kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW Business Class 118kWh 5dr Auto
- EQS 580 4M 400kW Business Class 108kWh 5dr Auto
- EQS 450+ 245kW Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium 118kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 265kW Exclusive Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450+ 245kW Exclusive Luxury 108kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW AMG Line Premium+ 118kWh 4dr Auto
- EQS 450 4M 265kW Business Class 118kWh 4dr Auto
- EQS 53 4MATIC+ 484kW Night Ed 108kWh 4dr Auto
- EQS 53 4MATIC+ 484kW Touring 108kWh 4dr Auto
- EQS 53 4M+ 484kW Night Ed Perform 108kWh 4dr Auto
- Maybach EQS 680 484kW First Class 118kWh 5dr Auto
- Maybach 680 484kW 1st Class Night 118kWh 5dr Auto
| Doors | 4 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Premium + Executive |
| Price | £118,070 |
| Battery Capacity | 122 |
| Engine Power - BHP | 408 |
| Acceleration | 5.9 |
| Top Speed | 130 mph |
| Length | 5225 mm |
| Width | 1926 mm |
| Height | 1510 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 610 l |
| Minimum Kerbweight | 2638 kg |
Driver Convenience
- 5G Communications module
- Acoustic presence indicator
- Attention assist
- Blind spot assist
- Bluetooth interface
- Digital Extra - Drive assist, Lane change assist and steering assist
- Distance assist DISTRONIC
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- Electric charge flap
- Emergency stop assist
- Fingerprint scanner
- Fluorescent jacket for driver
- Front and rear wireless charging
- Hands free tailgate
- Hard disc navigation
- Hazard display via ambience lighting
- Lane keep assist
- MB Drive parking assist 360
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX augmented reality head-up display
- MBUX Hyperscreen - 3 displays merge under a continuous glass surface
- MBUX navigation premium
- MBUX voice control activated by keywords "Hey Mercedes"
- Mercedes Benz emergency call system
- Mercedes me connect
- Mercedes me services
- Onboard use of remote and location services
- PAS
- Pre-Installation for MBUX entertainment plus
- Preinstallation for Digital vehicle key for smartphone
- Preinstallation for live traffic
- Rear belt status indication in the instrument display
- Remote boot release
- Remote Services Premium
- Route based speed adaptation
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limit assist
- Stop and go assist
- Traffic sign assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- 122kWh battery
- 350kW DC onboard charger
- AIRMATIC with intelligent damper control and digital extras
- Charging cable up to 22kW for wallbox and public charging station, 7m, straight
- Combined charging system CCS-2 connector
- Rear wheel steering 10 degrees
Entertainment
- Burmester 3D surround sound system - 17 speakers and 4 exciters, 730 watt system output and Dolby Atmos
- DAB Digital radio
- MBUX extended functions
- MBUX remote control in rear
Exterior Features
- AMG exterior styling
- Digital light with adaptive high beam assist plus
- Electric folding and driver auto dimming door mirror with auto dimming rear view mirror
- Guard 360 degree break in resistant heat and noise insulated laminated safety glass
- Heated windscreen washer system
- Illuminated door sill panels with Mercedes-Benz lettering
- Illuminated radiator grille with chrome applications and upright Mercedes star mounted on the front bonnet
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED High level third brake light
- Panoramic sliding sunroof
- Privacy glass - heat insulating dark tinted glass
- Rear boot
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Active ambient lighting with visualisation of music, driver assistance systems and other vehicle functions
- Adaptive rear compartment lighting
- Ambient lighting with directly and indirectly illuminated light lines, 64 colours and 10 colour schemes
- Ambient lighting with projection of brand logo
- Automatic child seat recognition sensor
- Climatised front seats
- Energizing air control plus
- Front centre armrest with stowage compartment
- Front comfort seats
- Front head restraints
- Height and reach electrically adjustable steering column
- Luxury front head restraints
- Memory seat package - memory function for seats, steering column, mirrors with 3 memory positions
- Multicontour seat package with massage function pro in front
- PRE-SAFE impulse side - prepare the occupants for a side impact and reduce the risk of injury
- PRE-SAFE system for preventive occupant protection including PRE-SAFE sound, reversible belt tensioning and closing function for the side windows
- Seat heating plus for driver and front passenger seats including seat cushion and backrest
- Single front passenger seat
- Steering wheel heating
- THERMOTRONIC automatic climate control
Packs
- USB package plus - EQS
Passive Safety
- Accident recovery and breakdown management
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Airbags - driver and front passenger, with extended adaptivity for front passenger airbag
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Beltbag
- Central airbag
- Congestion emergency braking function
- Driver knee airbag
- Electric parking brake
- Electronic stability programme (ESP) with curve dynamic assist and cross wind assist
- Evasive steering assist
- Heated front seat belts
- ISOFIX child seat attachment points with top tether in rear
- Rear door child safety locks
- Three point rear seat belts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm system with immobiliser and interior protection and preinstallation for collision detection
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus - Emergency key deactivation, stolen vehicle help and collision detection with camera images
- KEYLESS-GO with flush fitting door handles and digital extra
Wheels
- TIREFIT with tyre inflation compressor
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 122 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1140 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 690 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 350 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 350 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 155000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 10 |
| Usable Battery Capacity | 122 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 16.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 18.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 16.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 942 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 851 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 792 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 866 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 585 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 529 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 492 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 538 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.9 |
| Engine Power - BHP | 408 |
| Engine Torque - NM | 505 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 265/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1510 mm |
| Length | 5225 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Width | 1926 mm |
| Width (including mirrors) | 2138 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3120 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1690 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 610 l |
| Max. Loading Weight | 482 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2638 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
