Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | SE [Nav] |
| Price | £27,235 |
| Battery Capacity | 49 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Acceleration | 7.7 |
| Top Speed | 100 mph |
| Length | 4287 mm |
| Width | 1836 mm |
| Height | 1504 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 289 l |
| Minimum Kerbweight | 1655 kg |
Driver Convenience
- 10.25" floating colour touchscreen
- 5 driving modes (Eco, sport, snow, custom, standard)
- 7" Full digital driver information display
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Driver attention assist
- E-call
- Intelligent speed limit assist with traffic sign recognition
- iSmart
- Lane keep assist system (LAS) with Lane departure warning system (LDWS)
- PAS
- Rear parking camera
- Rear parking sensors
- Satellite Navigation
- Traffic jam assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 7 kW onboard charger
- Vehicle to load charging
Entertainment
- 4 speaker audio system
- DAB+ radio
- USB ports (2x front, 1x rear)
Exterior Features
- Active grille system (AGS)
- Auto headlights
- Black rear bumper moulding
- Electrically adjustable heated black door mirrors
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Integrated LED daytime running lights
- Intelligent high beam
- LED centre brake light
- LED rear lights
- Manual dimming rear view mirror
- Projector LED headlights
- Rain sensing wipers
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Silver side moulding
- Tinted glass
Interior Features
- 2nd row 60/40 split fold seat
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way adjustable passenger seat
- Climate control
- Driver 6-way adjustable seat
- Fabric upholstery
- Front headrests
- Leather steering wheel
- Light headlining
- One pedal drive
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 4 Regenerative braking modes (Auto, 1, 2, 3)
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Drivers seatbelt reminder
- Dual front airbags
- EBA
- ESP
- Front and rear passenger seat belt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Hill start assist
- Rear door child safety locks
- Rear seat ISOFIX x2
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm & Engine Immobiliser
Wheels
- 17" alloy wheels with low wind resistance aero cover
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 49 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1230 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.2 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 52 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 39 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 150 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 150 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 7 |
| Usable Battery Capacity | 50.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 11.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 5.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 492 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 350 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 305 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 218 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | REAR TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 78 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.7 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Top Speed | 100 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R17 |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1504 mm |
| Length | 4287 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
| Width | 1836 mm |
| Width (including mirrors) | 2060 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2093 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 986 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 289 l |
| Max. Loading Weight | 438 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1655 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026


