Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Exclusive EV |
| Price | £30,095 |
| Battery Capacity | 52.5 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 7.7 |
| Top Speed | 115 mph |
| Length | 4544 mm |
| Width | 1818 mm |
| Height | 1513 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 578 l |
| Minimum Kerbweight | 1550 kg |
Driver Convenience
- 3 Driving modes
- 7" Colour driver information system
- 8" colour touch screen
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth connectivity
- Cruise control with speed limiter
- E-call
- iGo Navigation system
- PAS
- Rear parking camera
- Rear parking sensors
- Rotary gear selector
- Trip computer
- USB mobile phone charging function
Entertainment
- 4 USB ports
- 6 speaker audio system with 3D sound
- Aux input
- DAB audio
- iPod compatibility
- Radio/MP3 player
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlights
- Bi-function projection headlight
- Body colour door handles
- Body colour electric heated/adjust/fold mirrors
- Body coloured bumpers
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows with front and rear one-touch up/down
- Front fog lights
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- Rain sensing wipers
- Rear side wing doors
- Silver roof rails
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 bench rear seats in 2nd row
- 3 spoke steering wheel
- 4 way adjustable passenger seat
- 6 way electric adjustable drivers seat
- Auto air conditioning with odour filter
- Driver seat lumbar adjustment
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front headrests
- Front seat back map pockets
- Heated front seats
- ISOFIX restraints on outer rear seats x2
- Leather steering wheel
- Leather style perforated upholstery
- Reach/Tilt adjustable steering
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 2 x adjustable rear head rests
- 3 regenerative braking system
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Dual front airbags
- EBA
- Electric parking brake with auto hold function
- ESP
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Hill launch assist
- Rear child locks
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Keyless entry and push button start system
- Speed sensing door locks
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 52.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 420 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 50 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 12.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 4.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 444 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 344 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 276 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 214 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32D |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.7 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Top Speed | 115 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1513 mm |
| Height (including roof rails) | 1536 mm |
| Length | 4544 mm |
| Wheelbase | 2665 mm |
| Width | 1818 mm |
| Width (including mirrors) | 2059 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1992 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1456 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 578 l |
| Max. Loading Weight | 442 kg |
| Max. Roof Load | 35 |
| Minimum Kerbweight | 1550 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


