Skip advert
Advertisement
- 1.0 Access 3dr
- 1.0 72 Access 3dr
- 1.0 Active 3dr [Start Stop]
- 1.0 Active 5dr [Start Stop]
- 1.0 Active 3dr
- 1.0 Active 5dr
- 1.0 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 3dr
- 1.0 72 Active 5dr
- 1.2 VTi Allure 3dr
- 1.2 VTi Allure 5dr
- 1.2 PureTech Allure 3dr
- 1.2 PureTech Allure 5dr
- 1.0 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 3dr
- 1.0 72 Allure 5dr
- 1.2 VTi Feline 3dr
- 1.2 PureTech Feline 3dr
- 1.2 VTi Feline 5dr
- 1.2 PureTech Feline 5dr
- 1.0 Collection 3dr
- 1.2 PureTech Collection 3dr
- 1.0 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Collection 5dr
- 1.0 72 Collection 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 3dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 5dr
- 1.2 PureTech GT Line 3dr
- 1.2 PureTech GT Line 5dr
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Active |
| Price | £10,665 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Acceleration | 13 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- EPAS
- Speed limiter
- Touch screen display
Entertainment
- 2 speakers + 2 tweeters
- Aux-in socket
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
- USB socket
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Electric front windows
- Intermittent rear wash/wipe
- LED daytime running lights
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 50/50 split folding rear seat
- Auxilliary 12V power socket
- Carolight cloth upholstery
- Driver seat height adjust
- Height adjustable steering wheel
- ISOFIX on outer rear seats
- Manual air conditioning
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Driver and passenger airbags
- ESP with Hill Assist
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Manual passenger airbag deactivation function
- Seatbelt warning lamp and buzzer
- Two 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure sensor
Security
- Remote central locking
- Thatcham Cat 2 engine immobiliser
Wheels
- 15" steel wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 95 |
| Engine Torque - RPM | 4300 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3475 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 400 kg |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge

It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge
A new collaboration between Chery and Land Rover has created a reborn Freelander
News
26 Apr 2026
