Skip advert
Advertisement
- 1.0 Access 3dr
- 1.0 72 Access 3dr
- 1.0 Active 3dr [Start Stop]
- 1.0 Active 5dr [Start Stop]
- 1.0 Active 3dr
- 1.0 Active 5dr
- 1.0 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 3dr
- 1.0 72 Active 5dr
- 1.2 VTi Allure 3dr
- 1.2 VTi Allure 5dr
- 1.2 PureTech Allure 3dr
- 1.2 PureTech Allure 5dr
- 1.0 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 3dr
- 1.0 72 Allure 5dr
- 1.2 VTi Feline 3dr
- 1.2 PureTech Feline 3dr
- 1.2 VTi Feline 5dr
- 1.2 PureTech Feline 5dr
- 1.0 Collection 3dr
- 1.2 PureTech Collection 3dr
- 1.0 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Collection 5dr
- 1.0 72 Collection 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 3dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 5dr
- 1.2 PureTech GT Line 3dr
- 1.2 PureTech GT Line 5dr
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Active |
| Price | £12,990 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
Driver Convenience
- 7" Capacitive colour touchscreen
- Bluetooth system
- E-call
- Electrically assisted power steering
- Mirror screen with mirror link, apple carplay and android auto
- Service indicator
- Speed limiter
- Start/stop system
- Trip computer
Entertainment
- 2 speakers + 2 tweeters
- 3.5mm jack for external audio device
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
- USB socket
Exterior Features
- 3rd brake light
- Body colour bumpers
- Colour coded door handles
- Colour coded door mirrors
- Electric front windows
- LED daytime running lights
- Manually operated door mirrors
- Rear wash/wipe
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 2 seat bench in 2nd row
- 50/50 split folding rear seat
- Auxilliary 12V power socket
- Charcoal grey ambiance with charcoal grey dash insert and surround on centre console with gloss black detalling + air vent
- Driver seat height adjust
- Front head restraints
- Height adjustable steering wheel
- Line Jusa cloth upholstery
- Manual air conditioning
- Rear seat 3 point ISOFIX location mounts x 2
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Driver and Passenger airbag with Passenger airbag deactivation switch
- ESP with Hill Assist
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Tyre pressure sensor
Security
- Remote control central locking
- Seatbelt alarm (Driver & Passenger)
- Thatcham Cat 2 engine immobiliser
Wheels
- 15" Steel Wheel with 'Brecola' wheel trim
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.197 |
| HC | 0.03 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.019 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 117 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 110 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 54.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 58.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 47.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 52.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 64.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 68.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 49.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 53.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 61.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 64.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 8E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 93 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BRECOLA |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3475 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 780 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 400 kg |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
