Skip advert
Advertisement
- 1.0 Access 3dr
- 1.0 72 Access 3dr
- 1.0 Active 3dr [Start Stop]
- 1.0 Active 5dr [Start Stop]
- 1.0 Active 3dr
- 1.0 Active 5dr
- 1.0 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 3dr
- 1.0 72 Active 5dr
- 1.2 VTi Allure 3dr
- 1.2 VTi Allure 5dr
- 1.2 PureTech Allure 3dr
- 1.2 PureTech Allure 5dr
- 1.0 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 3dr
- 1.0 72 Allure 5dr
- 1.2 VTi Feline 3dr
- 1.2 PureTech Feline 3dr
- 1.2 VTi Feline 5dr
- 1.2 PureTech Feline 5dr
- 1.0 Collection 3dr
- 1.2 PureTech Collection 3dr
- 1.0 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Collection 5dr
- 1.0 72 Collection 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 3dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 5dr
- 1.2 PureTech GT Line 3dr
- 1.2 PureTech GT Line 5dr
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Access |
| Price | £9,695 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
Driver Convenience
- Electrically assisted power steering
- Service indicator
- Trip computer
Entertainment
- 2 speakers
- 3.5mm jack for external audio device
- Radio
- USB socket
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Electric front windows
- LED daytime running lights
- Manually operated door mirrors
- Rear wash/wipe
Interior Features
- 2 rear head restraints
- Auxilliary 12V power socket
- Curitiba cloth upholstery
- Height adjustable steering wheel
- Mono Rear bench seat
- Multi speed heater fan
- Rear seat 3 point ISOFIX location mounts x 2
- Standard ambiance - Black/Grey
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Driver and Passenger airbag with Passenger airbag deactivation switch
- ESP with Hill Assist
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Tyre pressure sensor
Security
- Remote control central locking
- Seatbelt alarm (Driver & Passenger)
- Thatcham Cat 2 engine immobiliser
Wheels
- 14" Steel Wheel with 'Xaurel' wheel trim
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.155 |
| HC | 0.026 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.022 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 8E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 93 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/65 R14 |
| Tyre Size Rear | 165/65 R14 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3475 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 780 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 400 kg |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
