Skip advert
Advertisement
- 1.0 Access 3dr
- 1.0 72 Access 3dr
- 1.0 Active 3dr [Start Stop]
- 1.0 Active 5dr [Start Stop]
- 1.0 Active 3dr
- 1.0 Active 5dr
- 1.0 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 3dr
- 1.0 72 Active 5dr
- 1.2 VTi Allure 3dr
- 1.2 VTi Allure 5dr
- 1.2 PureTech Allure 3dr
- 1.2 PureTech Allure 5dr
- 1.0 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 3dr
- 1.0 72 Allure 5dr
- 1.2 VTi Feline 3dr
- 1.2 PureTech Feline 3dr
- 1.2 VTi Feline 5dr
- 1.2 PureTech Feline 5dr
- 1.0 Collection 3dr
- 1.2 PureTech Collection 3dr
- 1.0 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Collection 5dr
- 1.0 72 Collection 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 3dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 5dr
- 1.2 PureTech GT Line 3dr
- 1.2 PureTech GT Line 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Feline |
| Price | £12,345 |
| Engine Power - BHP | 82 |
| Acceleration | 11 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 865 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- EPAS
- Rev counter
- Reversing camera
- Speed limiter
- Stop/start button
- Touch screen display
Entertainment
- 2 speakers + 2 tweeters
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
- USB socket
Exterior Features
- Automatic headlights
- Body colour bumpers
- Chrome door handles
- Chrome door mirrors
- Chrome side window trim
- Electric front windows
- Electric operated/heated door mirrors
- Front fog lights
- Intermittent rear wash/wipe
- LED daytime running lights
- Manual rear window popouts
- Tinted rear windows
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 50/50 split folding rear seat
- Aluminium door sill trims
- Auxilliary 12V power socket
- Claudia leather upholstery
- Driver seat height adjust
- Dual zone automatic air conditioning
- Height adjustable steering wheel
- ISOFIX on outer rear seats
- Leather gear knob
- Leather steering wheel
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Driver and passenger airbags
- ESP with Hill Assist
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Manual passenger airbag deactivation function
- Rear door child safety locks
- Seatbelt warning lamp and buzzer
- Two 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure sensor
Security
- Keyless entry
- Remote central locking
- Thatcham Cat 2 engine immobiliser
Wheels
- 15" Thorren alloy wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11 |
| Engine Power - BHP | 82 |
| Engine Power - RPM | 5750 |
| Engine Torque - NM | 116 |
| Engine Torque - RPM | 2750 |
| Top Speed | 106 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | Thorren |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3475 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 375 kg |
| Minimum Kerbweight | 865 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 4.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
