Skip advert
Advertisement
- 1.0 Access 3dr
- 1.0 72 Access 3dr
- 1.0 Active 3dr [Start Stop]
- 1.0 Active 5dr [Start Stop]
- 1.0 Active 3dr
- 1.0 Active 5dr
- 1.0 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Active 3dr
- 1.0 72 Active 5dr
- 1.2 VTi Allure 3dr
- 1.2 VTi Allure 5dr
- 1.2 PureTech Allure 3dr
- 1.2 PureTech Allure 5dr
- 1.0 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Allure 3dr
- 1.0 72 Allure 5dr
- 1.2 VTi Feline 3dr
- 1.2 PureTech Feline 3dr
- 1.2 VTi Feline 5dr
- 1.2 PureTech Feline 5dr
- 1.0 Collection 3dr
- 1.2 PureTech Collection 3dr
- 1.0 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Collection 5dr
- 1.0 72 Collection 5dr 2-Tronic
- 1.0 72 Collection 5dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 3dr
- 1.2 PureTech Feline Nav 5dr
- 1.2 PureTech GT Line 3dr
- 1.2 PureTech GT Line 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Active [Start Stop] |
| Price | £10,245 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Acceleration | 14.6 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 855 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- EPAS
- Touch screen display
Entertainment
- 2 speakers + 2 tweeters
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
- USB socket
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Electric front windows
- Intermittent rear wash/wipe
- LED daytime running lights
- Manual rear window popouts
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 50/50 split folding rear seat
- Auxilliary 12V power socket
- Carolight cloth upholstery
- Driver seat height adjust
- Height adjustable steering wheel
- ISOFIX on outer rear seats
- Manual air conditioning
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Driver and passenger airbags
- ESP with Hill Assist
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Manual passenger airbag deactivation function
- Rear door child safety locks
- Seatbelt warning lamp and buzzer
- Two 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure sensor
Security
- Remote central locking
- Thatcham Cat 2 engine immobiliser
Wheels
- 15" steel wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 14.6 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 95.5 |
| Engine Torque - RPM | 4800 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3475 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 385 kg |
| Minimum Kerbweight | 855 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 4.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
