Skip advert
Advertisement
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- T 2dr
- T 2dr [4 Seat]
- T 2dr
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- T 2dr PDK
- T 2dr
- T 2dr [4 Seat]
- T 2dr PDK [4 Seat]
- 2dr PDK [4 Seat]
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S t-Hybrid 2dr PDK
- S t-Hybrid 2dr PDK
- S 2dr PDK [4 Seat]
- S 2dr PDK [4 Seat]
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- Heritage Edition S 2dr
- Heritage Edition S 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK [4 Seat]
- GTS t-Hybrid 2dr PDK [4 Seat]
- GT3 2dr
- GT3 2dr PDK
- GT3 2dr
- GT3 2dr PDK
- GT3 2dr PDK Touring Pack
- GT3 2dr Touring Pack
- GT3 2dr PDK [Touring Pack]
- GT3 2dr [Touring Pack]
- GT3 2dr PDK [Touring Pack/4 Seat]
- GT3 2dr [Touring Pack/4 Seat]
- Edition 50 Years Porsche Design 2dr PDK
- Edition 50 Years Porsche Design 2dr
- Spirit 70 t-Hybrid 2dr PDK
- GT3 RS 2dr PDK
- 50 Years 2dr PDK
- GT3 S/C 2dr
- Sport Classic 2dr
- S/T 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2981 |
| Trim | S [4 Seat] |
| Price | £123,495 |
| Engine Power - BHP | 480 |
| Acceleration | 3.5 |
| Top Speed | 191 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 27.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 233 |
| Length | 4542 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1302 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 373 l |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
Driver Convenience
- Apple CarPlay
- Driver awareness detection
- Emergency call systems eCall and bCall
- Lane keep assist
- Navigation High
- Smartphone compartment with wireless charging up to 15 W
- Sports and WET Mode
- Traffic sign recognition
- Voice control
- Warn and brake assist including pedestrian protection
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3.0 liters 6-cylinder boxer engine with twin-turbo
- 63 litre fuel tank
- 8 Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
- Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
- Rear wheel drive
Entertainment
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto headlights
- Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
- Badge on air intake grille
- Door handles painted in exterior colour
- Electric folding door mirrors with courtesy lights
- Fuel/charging cover
- LED daytime running lights
- Model designation on rear trim in Light silver
- Rear boot
- Rear diffusor in louvered design
- Trim on side skirts in black
Interior Features
- 2 fixed rear headrests
- 2 seat bench in 2nd row
- 2-seater with rear engine layout
- Delete quilting
- Deletion of model logo embossed on headrests
- Front headrests
- Heated front seats
- ISOFIX fastening system
- Leather door panel and central armrests
- Lockable glove compartment
- Particle/pollen filter with active carbon filter
- Single front passenger seat
- Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
- Two zone auto climate control
- USB-C fast charging
Packs
- Light design package - 911
Passive Safety
- 3 point automatic seatbelts
- Airbags
- Electric parking brake
- Passenger airbag deactivation
- Pedestrian safety
- Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
- Seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with interior surveillance
- Alcohol interlock preparation
- Anti-theft wheel bolts
- Comfort access system
- Preparation for Porsche Dashcam
Wheels
- TPM valve in silver
- Tyre sealing compound and electric air compressor kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.014 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 233 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 243 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 232 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 216 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 191 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 431 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 425 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 228 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 220 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2981 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 91 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | REAR MOUNTED |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 27.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 26.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 27.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 29.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 31.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 31.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 33.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 14.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 15.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 28.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 29.1 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.5 |
| Engine Power - BHP | 480 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 530 |
| Top Speed | 191 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R20 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1302 mm |
| Length | 4542 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2033 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Gross Vehicle Weight | 1885 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 373 l |
| Max. Loading Weight | 345 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026


