Skip advert
Advertisement
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- T 2dr
- T 2dr [4 Seat]
- T 2dr
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- 2dr PDK
- T 2dr PDK
- T 2dr
- T 2dr [4 Seat]
- T 2dr PDK [4 Seat]
- 2dr PDK [4 Seat]
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S 2dr PDK
- S t-Hybrid 2dr PDK
- S t-Hybrid 2dr PDK
- S 2dr PDK [4 Seat]
- S 2dr PDK [4 Seat]
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr PDK
- GTS 2dr
- GTS 2dr
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- GTS t-Hybrid 2dr PDK
- Heritage Edition S 2dr PDK
- Heritage Edition S 2dr
- GTS t-Hybrid 2dr PDK [4 Seat]
- GTS t-Hybrid 2dr PDK [4 Seat]
- GT3 2dr
- GT3 2dr PDK
- GT3 2dr
- GT3 2dr PDK
- GT3 2dr PDK Touring Pack
- GT3 2dr Touring Pack
- GT3 2dr PDK [Touring Pack]
- GT3 2dr [Touring Pack]
- GT3 2dr PDK [Touring Pack/4 Seat]
- GT3 2dr [Touring Pack/4 Seat]
- Edition 50 Years Porsche Design 2dr PDK
- Edition 50 Years Porsche Design 2dr
- Spirit 70 t-Hybrid 2dr PDK
- GT3 RS 2dr PDK
- 50 Years 2dr PDK
- GT3 S/C 2dr
- Sport Classic 2dr
- S/T 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3996 |
| Trim | GT3 S/C |
| Price | £203,900 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Acceleration | 3.9 |
| Top Speed | 194 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 310 |
| Length | 4570 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1279 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 373 l |
| Minimum Kerbweight | 1497 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 310 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 310 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 310 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 279 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 279 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 265 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 265 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 518 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 518 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 298 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3996 |
| Cylinder Layout | FLAT 6 |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | REAR MOUNTED |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 20.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 20.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 23 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 23 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 24.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 24.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 12.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 12.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 21.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 21.5 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.9 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Engine Power - RPM | 8500 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Top Speed | 194 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/35 R20 |
| Tyre Size Rear | 315/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | GT3 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1279 mm |
| Length | 4570 mm |
| Wheelbase | 2457 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2033 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 373 l |
| Minimum Kerbweight | 1497 kg |
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026


