In-depth reviews
Renault 5 E-Tech Hatchback 90kW Evolution + Urban Range 40kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 90kW Evolution Urban Range 40kWh 5dr Auto
- 90kW Evolution + Urban Range 40kWh 5dr Auto
- 90kW Techno Urban Range 40kWh 5dr Auto
- 90kW Iconic Five Urban Range 40kWh 5dr Auto
- 110kW Techno Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 110kW Techno + Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 110kW Iconic Five Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 110kW Iconic Five + Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 110kW Roland Garros Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 110kW Roland Garros + Comfort Range 52kWh 5dr Auto
- 90kW Techno + Urban Range 40kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Evolution+ UrbanRang |
| Price | £55 |
| Battery Capacity | 40 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 93 mph |
| Length | 3922 mm |
| Width | 1774 mm |
| Height | 1498 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 277 l |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 40 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1005 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 365 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 239 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 31 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 15-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 80 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 80 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 40 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 306 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 309 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 190 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 192 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 65 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Compression Ratio | [not available] |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Engine Torque - NM | 225 |
| Engine Torque - RPM | 1000 |
| Top Speed | 93 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1498 mm |
| Length | 3922 mm |
| Wheelbase | 2540 mm |
| Width | 1774 mm |
| Width (including mirrors) | 2020 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1865 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 959 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 277 l |
| Max. Loading Weight | 477 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Jaguar GT prototype review: Porsche and Bentley rival shows its potential

New Jaguar GT prototype review: Porsche and Bentley rival shows its potential
Road tests
31 Mar 2026
New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet

New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet
Road tests
31 Mar 2026
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026

