Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1333 |
| Trim | r.s. line |
| Price | £31,310 |
| Engine Power - BHP | 138 |
| Acceleration | 9.8 |
| Top Speed | 127 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 132 |
| Length | 4568 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1576 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Minimum Kerbweight | 1336 kg |
Driver Convenience
- 10" TFT Driver information display
- Adaptive cruise control and speed limiter
- Blind spot warning
- Bluetooth system
- EASY LINK 9.3" portrait touchscreen with navigation, Google search and traffic information
- Eco mode
- Front and rear parking sensors
- Gear change indicator
- Lane departure warning
- Lane keep assist
- Multi-sense - 3 driving modes and 8 ambient lighting
- Rear cross traffic alert
- Rear view camera
- Renault automatic emergency assist
- Smartphone integration compatible with Apple CarPlay and Android Auto
- Traffic sign recognition with over speed warning
- Trip computer
- Variable assistance electric power steering
- Wireless phone charger
Entertainment
- Arkamys classic sound system with 6 speakers
- DAB radio
- USB port
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic full LED headlights
- Automatic headlights
- Automatic high / low beam
- Automatic windscreen wipers with rain sensor
- Black door mirrors
- Black side door protection with gun metal insert
- Body colour rear boot spoiler
- Body coloured bumpers
- C-shaped LED front signature lighting (333 high)
- Chrome decopart on wing (fender molding) with R.S. Line badge
- Double exhaust tailpipes elements
- Extra tinted rear windows and tailgate
- Frameless rear view mirror
- Front and rear electric windows
- Front driver window with one touch facility and anti-pinch function
- Front grille with chrome on upper part
- Glossy black door mirror and lower window lining
- Gun Metal front and rear skid plates
- Heated rear window
- R.S Line front bumper with F1 blade and honeycomb front grille
- R.S. Line badges on front wing and hatch door
- Rear windscreen wiper
- Shiny black shark fin antenna
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60:40 split and fixed base rear seats
- Aluminium pedals
- Automatic climate control with combined filter, humidity sensor and AQS
- Black interior roof lining
- Carbon style dashboard
- Central console with storage
- Front and rear head restraints
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height and reach adjustable steering wheel
- ISOFIX child seat fixing points on rear outermost seats
- LED front and rear roof lights
- Power adjustable driver and passenger seat with lumbar adjustable drivers seat
- R.S. line black suede-leather upholstery with red/grey stiching
- R.S. Line perforated leather steering wheel with red/black harmony and R.S. Line badge
- Rear air vents
- Red inserts on air vents
- Single front passenger seat
- Variable boot floor
Packs
- Parking Pack - Hands-free parking & flank protection - Arkana
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- ABS+EBA
- Active emergency braking system
- Distance warning alert
- Driver airbag
- Driver and passenger front and side airbag deactivation
- Driver and passenger side airbags
- Driver height adjustable seat belt
- Electronic parking brake with auto hold
- ESC (Electronic Stability Control)
- Front and rear no seatbelt warning sound
- Front curtain airbags
- Front head airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag
- Tyre pressure warning light
Security
- Anti drill door locks and locking fuel cap
- Central door locking
- Deadlocking system
- Hands free keycard with Keyless access and start
- RAID (Renault Anti-Intruder Device) automatic door locking
- Rear side wing door and window child locking function (front driver door control panel)
- Thatcham alarm
Wheels
- 18" Silverstone diamond alloy wheels with red inserts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 132 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1333 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 48.7 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 74 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.8 |
| Engine Power - BHP | 138 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 127 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SILVERSTONE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1576 mm |
| Length | 4568 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Width | 1820 mm |
| Width (including mirrors) | 2034 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1876 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1296 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 705 |
| Minimum Kerbweight | 1336 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


