Skip advert
Advertisement
- 1.0 TSI SE Drive 5dr
- 1.0 TSI 116 SE Drive 5dr
- 2.0 TDI SE Drive 5dr
- 2.0 TDI [150] SE Drive 5dr
- 1.5 TSI SE Drive 5dr
- 2.0 TDI SE Drive 5dr DSG
- 1.5 TSI SE Drive 5dr DSG
- 1.0 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI 116 SE L 5dr
- 2.0 TDI SE L 5dr
- 2.0 TDI [150] SE L 5dr
- 1.5 TSI SE L 5dr
- 2.0 TDI SE L 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L 5dr DSG
- 2.0 TDI [150] SE L 4x4 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 SE Edition 5dr
- 1.5 TSI SE Edition 5dr
- 1.5 TSI SE Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 Design Edition 5dr
- 1.5 TSI Design Edition 5dr
- 1.5 TSI Design Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 SE L Edition 5dr
- 1.5 TSI SE L Edition 5dr
- 1.5 TSI SE L Edition 5dr DSG
- 2.0 TDI [150] SE L Edition 4x4 5dr DSG
- 2.0 TDI [150] Sportline 5dr
- 1.5 TSI Sportline 5dr
- 1.5 TSI Sportline 5dr DSG
- 2.0 TSI Sportline 4x4 5dr DSG
- 2.0 TDI [150] Sportline 4x4 5dr DSG
- 1.5 TSI Sportline Edition 5dr
- 1.5 TSI Sportline Edition 5dr DSG
- 2.0 TSI Sportline Edition 4x4 5dr DSG
- 2.0 TDI [150] Sportline Edition 4x4 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Design Edition |
| Price | £31,320 |
| Engine Power - BHP | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
| Length | 4390 mm |
| Width | 1841 mm |
| Height | 1603 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 521 l |
Driver Convenience
- Amundsen navigation system with 8" touchscreen display and integrated WLAN and web radio
- Drive Mode Selection including ECO function
- Electro-mechanical PAS
- Emergency services call system
- Interior driver monitoring camera
- Lane assist
- Multifunction camera for driver assistance system
- Outside temperature gauge
- Sensor for driver assistance systems
- Service interval indicator
- Start/stop system with regenerative braking
- Traffic sign recognition
- USB C Port x 2 in front centre console
- Virtual Cockpit - 10.25" digital display
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
- Wireless smartphone charging
Entertainment
- 8 Speakers
- DAB radio with Bluetooth
- USB connection
Exterior Features
- Acoustic glass
- Aero front windscreen wipers with intermittent function
- Auto dimming rear view mirror with light and rain sensors
- Black door mirrors
- Black electric window control buttons
- Black radiator grille
- Black roof rails
- Body colour door handles
- Electric front and rear windows with power child proof lock
- Electrically adjustable heated folding and auto dimming door mirrors
- Extended rear roof spoiler
- Front fog lights
- Headlight range control
- Heated rear windscreen
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED rear lights with high functionality welcome effect and dynamic indicators
- Light assistant (coming/leaving home/tunnel light)
- Plastic scuff plates in door apertures
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear window wiper with washer system and intermittent control
- Safety reflectors on front doors
- Skoda and Karoq lettering on tailgate in black
- Third brake light
- Unique dark chrome design logo on alloy wheels
Interior Features
- 1.5 litre bottle holders in driver and front passenger door panels
- 12V socket in boot
- 12v socket in front centre armrest with storage compartment and rear air vents
- 2 spoke leather heated multifunction steering wheel
- 2 x Tablet holder
- 3 rear height adjustable headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 foldable roof handles with rear coat hooks
- Black floor carpet
- Cargo elements in boot
- Chrome inner door handles
- Driver/front passenger reading lights
- Foldable hooks in the boot x2
- Folding tables on the front seat backrests
- Front head restraints
- Height adjustable driver and passenger seat
- Height adjustable front three point seats belts with tensioners
- Height/reach adjust steering wheel
- Ice scraper
- Illuminated glovebox
- Illuminated luggage compartment
- Isofix child seat preparation for front passenger seat
- Isofix child seat preparation outer rear
- Lodge fabric upholstery
- Luggage nets in boot
- Manual lumbar support for front seats
- Pearl grey interior ceiling
- Pen holder
- Pollen filter
- Rear backrest release from boot
- Rear boot cover
- Rear package tray
- Rear reading lights
- Rear seats fixed folding and divided 60:40
- Rubbish bin door
- Safety vest holder
- Sigmaquicks spacers
- Single front passenger seat
- Skoda lettering on steering wheel
- Storage box in upper central dashboard closed
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Textile floor mats
- Ticket holder
- Umbrella under passenger seat
- Under passenger seat storage compartment
Packs
- Non Smokers pack
- Parking pack - Karoq
- Winter pack with heated front seats - Karoq
Passive Safety
- Automatic door unlocking in case of crash
- Automatic fuel cut off in case of crash
- Driver airbag
- Electronic parking brake with auto hold function
- Emergency rear braking signal
- ESC (incl. ABS+MSR+ASR+EDS+HBA+DSR+RBS+MKB)
- Front assist
- Front side airbags
- Head airbags
- Hill hold control
- Knee airbags
- Passenger airbag with switch-off function
- Pedestrian monitor
- Seatbelt reminder signalisation and pretensioner for all seats
- Three point seatbelts rear
- Two tone horn
- Tyre pressure monitor
Security
- Alarm with interior monitoring, back up horn and tilt sensor with safe function
- Electronic engine immobiliser
- Keyless entry and start/stop
- Remote central locking with 2 remote folding keys
Trim
- Black centre console
- Chrome framed air vents
- Linear Dynamic door decor
- Satin black dashboard
- Satin black door trim
- Unique chrome PAD
Wheels
- Anti-theft wheel bolts protection
- Breakdown and tool kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.02 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 186000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 116 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/50 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | HYDRUS |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1603 mm |
| Length | 4390 mm |
| Wheelbase | 2638 mm |
| Width | 1841 mm |
| Width (including mirrors) | 2025 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50.8 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1630 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 521 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026


