Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | SE L |
| Price | £34,230 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.2 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 44.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 145 |
| Length | 4862 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1477 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 660 l |
| Minimum Kerbweight | 1416 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- CareConnect and Emergency Call
- Driver fatigue sensor
- eCall emergency system
- Electromechanical power steering
- Front assist with pedestrian protection
- Stop/start engine system and energy recovery
- Virtual cockpit
- Voice control system
- Wireless smartlink apple carplay, SmartLink+ android auto and mirror link connectivity
Engine/Drivetrain/Suspension
- XDS+
Entertainment
- 2 USB ports
- Bolero radio with 8" touchscreen display
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Aero front windscreen wipers with intermittent function
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour door mirrors and handles
- Chrome grille surround with chorme rib elements
- Chrome strip between rear lights
- Chrome window surround
- Cornering front fog lights
- Electrically adjustable heated and folding door mirrors with memory function
- Front and rear electric windows
- Light assistant (coming/leaving home/tunnel light)
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear windscreen wiper
- Silver roof rails
Interior Features
- 12v power point in centre console
- 2 spoke leather multifunction steering wheel
- 3 seat bench in 2nd row
- Black textile floor mats
- Electric auxiliary air heater
- Front and rear footwell illumination
- Front armrest with storage box
- Height adjustable front and rear head restraints
- Ice scraper
- Illuminated and cooled glovebox
- Interior lights with control switches
- Isofix child seat fittings on outer rear seats
- LED front and rear reading lights
- One umbrella compartments in driver door with one umbrella in drivers door
- Overhead glasses storage compartment
- Rear centre armrest with cupholders
- Single front passenger seat
- Split folding rear seats
- Sun visors with illuminated vanity mirrors
- Ticket holder on A Pillar
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- 7 airbags - Front, front side, curtain, driver's knee airbag with front passenger deactivation switch
- Driver and passenger seatbelts with warning light
- Electronic parking brake
- ESC including ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, multi-collision brake (MKB) and Auto hold
- Power operated child lock in rear doors
- Tyre pressure monitor
Security
- Alarm with interior monitoring tilt sensor and back up horn
- Electronic engine immobiliser
- Keyless entry and start/stop
- Remote central locking with SAFE system
- Third remote key
Trim
- Dark brushed aluminium decorative inserts
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.027 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 145 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 152 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 155 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 146 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 189 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 185 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 143 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 44.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 44.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 41.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 43.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 50.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 33.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 34.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 42.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 44.7 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.2 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/45 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/45 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ZENITH |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1477 mm |
| Length | 4862 mm |
| Wheelbase | 2841 mm |
| Width | 1864 mm |
| Width (including mirrors) | 2031 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 69.5 |
| Gross Vehicle Weight | 2040 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1950 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 660 l |
| Max. Loading Weight | 624 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 740 |
| Minimum Kerbweight | 1416 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
