Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Business |
| Price | £29,890 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Length | 4609 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1905 mm |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- Mirror screen with mirror link and car play
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- USB socket
Exterior Features
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Dark tinted rear privacy glass - 70% tint
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Rear tailgate with rear heated window
- Rear wiper
- Second row sliding rear windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Driver/passenger armrests
- Front head restraints
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Mica cloth upholstery
- Open storage on dashboard
- Rear headrests
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 3 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 100 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1905 mm |
| Length | 4609 mm |
| Wheelbase | 2930 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce: long-term test

Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce: long-term test
Long-term tests
5 Mar 2026
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026

