Skip advert
Advertisement
- 2.5 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT [Nav] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL]
- 2.5 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT 2WD
- 2.5 PHEV Icon 5dr Auto
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [JBL] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [JBL]
- 2.5 PHEV Dynamic 5dr CVT [JBL]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [PanRf/JBL+PVM] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [PaR/JBL+PVM] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [Pan Rf/JBL+PVM]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Pan Roof/JBL+PVM]
- 2.5 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT
- 2.5 PHEV Design 5dr CVT
- 2.5 PHEV Design 5dr Auto
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL + PVM] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL + PVM]
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [JBL + PVM] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [JBL + PVM]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Premium Pack] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Premium Pack]
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT
- 2.5 PHEV Dynamic 5dr CVT
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [Premium Pk] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [Premium Pack]
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [Pan Roof] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Dynamic 5dr CVT [Pan Roof]
- 2.5 PHEV Dynamic 5dr CVT [Pan Roof]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.5 PHEV Excel 5dr Auto
- 2.5 PHEV 309 Excel 5dr AWD-i Auto
- 2.5 VVT-i Hybrid Adventure 5dr CVT
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Pan Roof] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Pan Roof]
- 2.5 PHEV Excel 5dr Auto [Pan Roof]
- 2.5 PHEV 309 Excel 5dr AWD-i Auto [Pan Roof]
- 2.5 VVT-i Hybrid Adventure 5dr CVT [JBL + PVM]
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Pan Roof/JBL] 2WD
- 2.5 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Pan Roof/JBL]
- 2.5 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.5 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT [Pan Roof]
- 2.5 PHEV GR Sport 5dr CVT
- 2.5 PHEV 309 GR Sport 5dr AWD-i Auto
- 2.5 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-Tone]
- 2.5 PHEV GR Sport 5dr CVT [Bi-Tone]
- 2.5 PHEV Dynamic 5dr CVT [JBL + Pan Roof]
- 2.5 PHEV Dynamic Premium 5dr CVT
- 2.5 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT Bi-Tone/Pan Roof
- 2.5 PHEV GR Sport 5dr CVT [Pan Roof]
- 2.5 PHEV 309 GR Sport 5dr AWD-i Auto [Pan Roof]
- 2.5 PHEV GR Sport 5dr CVT [Bi-Tone/Pan Roof]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2487 |
| Trim | Icon [Nav] |
| Price | £31,404 |
| Engine Power - BHP | 218 |
| Acceleration | 8.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| Length | 4600 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1685 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 580 l |
| Minimum Kerbweight | 1590 kg |
Driver Convenience
- 7" colour TFT display
- Adaptive cruise control with lane trace assist
- Apple car play and Android auto
- Bluetooth system
- Cyclist Detection
- Drive mode selector
- eCall emergency call system
- ECO-driving indicator
- Electric power steering
- EV audible alert
- Hybrid system indicator
- Lane departure warning system
- Lights on warning
- Night Time Pedestrian Detection
- Pedestrial detection
- Push button start
- Rear parking camera
- Rear parking sensors
- Tachometer
- Touch 2 Go navigation system including 3D maps and voice control
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 6 speakers
- 8" Multimedia display touch screen
- Auxiliary socket for external MP3 player
- DAB audio
- Steering wheel mounted audio controls
- Toyota touch media system
- USB connection
Exterior Features
- Auto dimming interior mirror
- Auto high beam
- Automatic headlamp levelling
- Automatic headlights
- Automatically retractable door mirrors
- Black roof rails
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour rear spoiler
- Body coloured bumpers
- Body coloured Shark-fin antenna
- Electric adjustable door mirrors
- Emergency brake-light signal (EBS)
- Follow me home headlights
- Front fog lights
- Headlight cleaners
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED High mounted stop lamp
- LED rear lights
- Meshed shape upper front grille
- Parabola LED headlights
- Power front windows
- Power rear windows
- Privacy glass
- Rear screen wiper - intermittent
- Rear windscreen defogger
- Silver front under-run
- Silver rear under-run
- Trailer sway control
- Turning signal integrated indicators in door mirrors
Interior Features
- 3 rear headrests
- 60/40 split fold rear seat back
- Boot light
- Clean air filter
- Cloth upholstery
- Driver and front passenger personal light
- Driver and front passenger Whiplash Injury Lessening seats
- Driver and passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Dual sided deck board in boot
- Dual zone automatic air conditioning
- Floor mats
- Folding rear centre armrest
- Front and rear bottle holders
- Front centre armrest
- Front footwell lights
- Front headrests
- Front/rear roof mounted assist grips
- Grey roof lining
- Isofix child seat preparation
- Leather gear shift with chrome surround
- Manual telescopic and tilt 3-spoke leather steering wheel with Chrome insert
- Manually height-adjustable sliding and reclining driver seat
- Manually reclining and sliding front passenger seat
- Pollen filter
- Rear coat hooks
- Rear door armrests
- Rear passenger air vents
- Reclining rear seats
- Satin chrome interior door handles
- Sunglasses holder
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Adjustable front driver and passenger seat belt extender
- Brake assist function
- Child proof door locks
- Collision mitigation braking system
- Driver/Front Passenger airbags
- Driver/front passenger side airbags
- Drivers knee airbag
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Emergency brake light system (EBS)
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seatbelt reminder
- Hill start assist
- Passenger airbag cut-off device
- Seatbelt pretensioners with load limiters
- Traction control
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm/immobiliser
- Glass-breaking alarm sensors
- Light - on and Key in reminder
- Remote central locking
- Speed sensitive auto door locking
- Tilt detection sensors
Trim
- Piano black centre console with silver insert
- Soft-touch black lower dashboard
- Soft-touch black upper dashboard with silver insert
Wheels
- 17" 5-spoke silver alloy wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.155 |
| HC | 0.025 |
| Noise Level dB(A) | 70 |
| NOx | 0.0021 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 111 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 117 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 111 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 108 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 108 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2487 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 87.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 103.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 57.7 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 57.7 |
| WLTP - MPG - Low | 52.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 60.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 57.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 60.1 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 93 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 85 |
| NCAP Safety Assist % | 77 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.1 |
| Engine Power - BHP | 218 |
| Engine Power - RPM | 5700 |
| Engine Torque - NM | 221 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 112 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/65 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5-SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1685 mm |
| Length | 4600 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Width | 1855 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
| Gross Vehicle Weight | 2155 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 580 l |
| Max. Loading Weight | 565 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1590 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New KGM Actyon Hybrid 2026 review: electric assistance boosts SUV’s appeal

New KGM Actyon Hybrid 2026 review: electric assistance boosts SUV’s appeal
Road tests
28 May 2026
Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport

Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport
Long-term tests
27 May 2026
Most Popular
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026

