Mini Convertible 1.5 Cooper Exclusive 2dr [Comfort Pack]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Cooper Excl Comf |
| Price | £25,855 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 128 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 46.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| Length | 3863 mm |
| Width | 1727 mm |
| Height | 1415 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Minimum Kerbweight | 1250 kg |
Driver Convenience
- Apple CarPlay
- Automatic start/stop function with brake energy recuperation
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Cruise control with brake assist
- Electro-mechanical speed dependant steering assistance
- Instrument cluster
- MINI Driving Modes - centre toggle switch to control driving setting (sport, mid and green)
- Mini E-call
- MINI TeleServices
- On board computer
- Rear park distance control
- Service interval indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- 6 Speed manual transmission including gear change indicator display
- Double Vanos system
- Fully variable valve control
- High precision injection
- Performance Control
Entertainment
- 8.8" touchscreen with LED ring
- FM tuner and DAB digital radio
Exterior Features
- Automatic headlight activation switch
- Body colour fuel filler cap
- Dynamic brake lights
- Electric windows
- Fully electric black softtop with integrated sunroof functionality
- Heated rear window
- Heated windscreen washer jets
- Left exhaust tailpipe with chrome finisher
- Metal door sill strips with MINI imprint
- Model logo Cooper on right of tailgate
- Radiator grille bars, tailgate handle, lower front grille grating, rear central fog light in chrome
- Rain sensor window wipers
- Rear boot
- Rear fog lights
- Rear LED lights with union jack design
- Side scuttle panel with integrated indicator
- Sun/heat protection glass
- Third brake light
- White indicator lenses
Interior Features
- 12V Accessory socket in centre console
- 2 seat bench in 2nd row
- 4 lashing eyes in luggage compartment
- 50/50 split folding rear seats
- Chrome interior highlights
- Colour line - Carbon black
- Cupholders
- Easy Load boot handles
- Front and rear head restraints
- Front and rear isofix with front passenger airbag deactivation
- Glove compartment
- Height and length steering column adjustment
- Interior lighting with 12 different colours running across the dashboard, underneath door bezel illuminated laser engraved design on central display
- Leather gearshift lever and handbrake gaiters
- LED reading lights, vanity mirror lights, front foot well light and spotlight on front seats
- Mechanical seat adjustment, driver seat height adjust, forward/back and front seats backrest
- MINI Yours walk nappa leather steering wheel with grey seam and MINI Yours badge on piano black lower steering wheel spoke
- Multifunction steering wheel
- Single front passenger seat
- Sports steering wheel
- Storage compartments in doors
- Sunvisors with vanity mirrors
- Velour floor mats
Packs
- Convertible pack with comfort access - Mini Convertible
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side and seat belt tensioners
- Active rollover protection
- Anti-lock braking system (ABS)
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front and rear disc brakes
- Hill start assist
- Single tone fanfare horn
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system with tilt sensor, monitoring doors, bonnet interior and tailgate
- Electronic vehicle immobiliser
- Keyless Go
Wheels
- Tool kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.288 |
| HC | 0.016 |
| NOx | 0.012 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 139 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 178 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 178 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 177 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 129 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 46.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 54.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 55.4 |
| WLTP - MPG - Low | 36.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 36.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 36.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 48.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 49.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 220 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 205/40 R18 |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Style | BRITISH SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1415 mm |
| Length | 3863 mm |
| Wheelbase | 2495 mm |
| Width | 1727 mm |
| Width (including mirrors) | 1928 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1680 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 215 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Max. Loading Weight | 430 kg |
| Minimum Kerbweight | 1250 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


