Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | [Tech Pack] |
| Price | £91,200 |
| Battery Capacity | 93.4 |
| Engine Power - BHP | 530 |
| Acceleration | 4.1 |
| Top Speed | 152 mph |
| Length | 4989 mm |
| Height | 1413 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Minimum Kerbweight | 2347 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi phone box light with wireless charging
- Audi virtual cockpit with 12.3" colour display
- Audi wireless smartphone interface and app store with alexa integration
- Bluetooth interface
- Electromechanical power steering
- Head up Display
- Lane departure warning system
- MMI navigation plus with MMI touch + MMI search
- Navigation system with 10.1" colour display
- Power operated tailgate
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- AC access point on drivers side and second AC and DC charging access point on passenger side
- Compact e-tron charging system
- Household plug type G (GB)
- Industry plug CEE 32 A/230 V straight
- Mode 3 AC charging cable
- Quattro all wheel drive with torque vectoring
- Suspension with damping control
Entertainment
- Bang & Olufsen premium sound system
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Active rear spoiler
- Body coloured door mirrors
- Daytime running lights
- Electrically adjustable, heated and folding + automatically dimming exterior mirrors
- Fixed panoramic glass roof
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- LED 3rd brake light
- LED rear lights with dynamic rear indicators
- Manhattan grey exterior styling
- Matrix LED headlights with dynamic indicators
- Privacy glass
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Windscreen with heat insulating and acoustic glazing
Interior Features
- 2 USB C ports with data and charging function in the front
- 2 USB ports with charging function in the rear
- 3 bench rear seats in 2nd row
- 3 zone climate control
- 40:20:40 split folding rear bench seat
- Black cloth headlining
- Comfort remote pre conditioning
- Front/rear floor mats in black
- Heat pump
- Heated front seats
- ISOFIX and i-Size child seat mounting with top tether for the outer rear seats
- Shaped outer rear seats and an additional centre seat with manually height-adjustable head restraints
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Vehicle inlet Combo 2
Packs
- Ambient Lighting Package plus - e-tron GT
- Parking assistance pack with remote parking pilot - eTron GT
Passive Safety
- Acoustic vehicle alerting system
- Audi pre sense front and basic
- Child locks on rear doors
- Driver and front passenger airbags
- Front and rear side airbags and head airbag system
- Front and rear steel brakes with black painted calipers
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm with tow away protection
- Anti-theft wheel bolts and wheel loosening detection
- Keyless Go
Trim
- Front and rear door sill trims with aluminium inlays with e-tron GT logo at front
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 93.4 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1800 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 570 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 90 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 5-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 23 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 5-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 270 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left and Right Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 270 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 83.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 20.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 20.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 20.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 484 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 480 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 491 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 301 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 298 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 305 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 2 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 530 |
| Engine Torque - NM | 640 |
| Top Speed | 152 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 285/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1413 mm |
| Length | 4989 mm |
| Wheelbase | 2900 mm |
| Width (including mirrors) | 2158 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2840 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Max. Loading Weight | 493 kg |
| Minimum Kerbweight | 2347 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


