Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Boost |
| Price | £55 |
| Battery Capacity | 18 |
| Engine Power - BHP | 212 |
| Acceleration | 7.5 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 4330 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1675 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
Driver Convenience
- 12.8" Touchscreen
- 360 degree view camera
- 8.8" TFT full LCD instrument panel
- Adaptive Cruise Control (ACC) and Intelligent Cruise Control (ICC)
- AI Voice assistant
- Apple CarPlay and Android Auto
- Blind spot detection
- Cloud service - BYD APP
- Column shifter
- Drive mode select (Eco, normal, sport, snow)
- Driver monitoring system
- Emergency call service
- Emergency Lane Keeping Assist (ELKA)
- Forward collision warning
- Front parking radar
- Google Built-in
- Intelligent Speed Limit Control (ISLC)
- Lane departure assist (LDA)
- Navigation system with google maps
- Onboard 4G connectivity
- Over the air updates(OTA)
- Power assisted steering
- Rear collision warning
- Rear cross traffic alert and rear cross traffic brake
- Rear parking radar
- Smartphone wireless charging - 1 x 50W
- Traffic sign recognition
- Vehicle-to-Load (V2L) function
Engine/Drivetrain/Suspension
- 6.6kW On-Board charger
Entertainment
- 6 speaker audio system
- DAB radio and FM radio
- Front USB ports, 1 x 18W Type C, 1 x 60W Type C
- Rear USB ports, 2 x 18W Type C
Exterior Features
- 4 x One-touch lift window with anti-pinch function
- Aluminium roof rails
- Auto headlamps (on/off)
- Electrically adjustable, heated and folding door mirrors
- Follow me home lighting
- Intelligent high beam control
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Panoramic roof with electrically adjustable sunshade
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear windows and rear windscreen, privacy glass
Interior Features
- 12V power output
- 3 individual rear seats
- 3 rear head restraints
- 6 way electrically adjustable drivers seat
- 6 way manually adjustable front passenger seat
- 60/40 split folding rear seat
- Boot light
- Boot parcel shelf
- Centre console light
- Driver and front passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Front LED reading lights
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Integrated front headrests
- ISOFIX and i-Size for front passenger and outer rear seats
- Monochrome ambient lighting
- PM2.5 air filter
- Rear seats center headrest
- Rear side LED reading lights
- Single front passenger seat
- Vegan leather multifunction steering wheel
- Vegan leather upholstery
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Auto hold function
- Automatic emergency braking system
- Comfort stop
- Deactivation switch for front passenger's airbag
- Door opening warning
- Driver's airbag
- Electronic brake distribution
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill decent control
- Intelligent power brake system
- Mechanical child safety lock
- Pretensioned and force limiter seatbelts
- Seatbelt warning
- Side curtain airbags
- Traction control system (TCS)
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- 2 x Smart keys
- BYD digital key
- Keyless entry and keyless start
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 18 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 180 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 15-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 6.6 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 12.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 5.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - City | 150 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 89 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - City | 93 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 55 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6e-bis |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 13 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb | 5.1 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - High | 3.2 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Low | 5 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Medium | 6.4 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb | 55.4 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - High | 88.3 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Low | 56.5 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Medium | 44.1 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 0.6 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 470.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.5 |
| Engine Power - BHP | 212 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1675 mm |
| Length | 4330 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Width | 1830 mm |
| Width (including mirrors) | 2060 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 2110 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1335 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Max. Loading Weight | 490 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term tests
1 May 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026

