Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Comfort |
| Price | £34,965 |
| Battery Capacity | 64.8 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.9 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4310 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1675 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Minimum Kerbweight | 1720 kg |
Driver Convenience
- 12.8" Electric rotary touchscreen
- 2 x front parking radar
- 360 camera
- 4 x driving modes - Nomal/Eco/Sport/Snow
- 4 x Rear parking radar
- 8.8" TFT full LCD instrument panel
- Adaptive Cruise Control and Intelligent Cruise Control
- Apple CarPlay and Android Auto
- Blind spot detection
- BYD DiLink
- Driver monitoring system
- Emergency call service
- Emergency lane keep assist
- Forward collision warning
- Intelligent Speed Limit Information and Intelligent Speed Limit Control
- Intelligent voice control system
- Lane departure assist (LDA)
- Navigation system
- Onboard 4G connectivity
- Power assisted steering
- Rear collision warning
- Rear cross traffic alert and rear cross traffic brake
- Smartphone wireless charging
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- Vehicle To Load function
Entertainment
- 8 Speaker audio system
- DAB radio and FM radio
Exterior Features
- 4 x One-touch lift window with anti-pinch function
- Aluminum roof rail
- Automatic headlights
- Electrically folding and heated exterior mirrors
- Follow me home lighting
- High beam assist
- Intelligent high beam control
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Panoramic roof with electrically adjustable sunshade
- Privacy glass for rear side windows and rear window
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Towing hook
Interior Features
- 12V power output
- 2 x Front USB charge port (1 x Type A , 1 x Type C)
- 2 x Rear USB charge port (2 x 18W Type C)
- 3 individual rear seats
- 3 rear head restraints
- 60/40 split folding rear seat
- Boot light
- Centre console light
- Driver and front passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Driver seat lumbar support
- Driver seat with 6-way electric adjustment
- Front LED reading lights
- Front passenger seat with 6-way electric adjustment
- Heat pump
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Integrated front headrests
- Monochrome ambient lighting
- PM2.5 air filter
- Rear seats center headrest
- Rear side LED reading lights
- Rear trunk parcel shelf
- Single front passenger seat
- Vegan leather multifunction steering wheel
- Vegan leather upholstery
Passive Safety
- 2 ISOFIX in outer rear seats and 1 ISOFIX in front passenger seat
- 3x3 point rear seat belts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Auto vehicle hold function
- Automatic emergency braking system
- Belt with pretensioner and force limiter
- Comfort stop
- Deactivation switch for front passenger's airbag
- Direct tyre pressure monitoring system
- Door opening warning
- Driver's airbag
- Electronic brake distribution
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front center airbag
- Front passenger airbag
- Front side air curtain airbag
- Front side airbags
- Hill decent control
- Intelligent power brake system
- Mechanical child safety lock
- Seatbelt warning
- Traction control
Security
- 2 x Smart key + 1 x NFC key and smartphone NFC key
- Keyless entry and start
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 75 |
| Battery Capacity in kWh | 64.8 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 420 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 25 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 155 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 19 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 30-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 155 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 155 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 58 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 12.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 604 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 434 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 375 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 270 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32D |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 74 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 93750 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 6 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.9 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Engine Torque - RPM | 0 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1675 mm |
| Length | 4310 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Width | 1830 mm |
| Width (including mirrors) | 2060 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2140 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1370 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Max. Loading Weight | 420 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1720 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


