Skip advert
Advertisement
- 1.5 eTSI 150 V1 5dr DSG
- 2.0 TSI 204 V1 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 204 V1 5dr DSG
- 1.5 eTSI 150 V2 5dr DSG
- 2.0 TSI 204 V2 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 204 V2 5dr DSG
- 1.5 eTSI 150 Tribe Edition 5dr DSG
- 2.0 TSI 204 Tribe Edition 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 204 Tribe Edition 5dr DSG
- 2.0 TSI 265 VZ1 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 272 VZ1 5dr DSG
- 2.0 TSI 265 VZ2 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 272 VZ2 5dr DSG
- 2.0 TSI 265 Americas Cup Edition 5dr DSG 4Drive
- 1.5 eHybrid 272 VZ First Edition 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | V1 |
| Price | £42,915 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.1 |
| Top Speed | 140 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 37.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 171 |
| Length | 4519 mm |
| Width | 1863 mm |
| Height | 1584 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Minimum Kerbweight | 1665 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital cockpit and configurable dashboard
- Adaptive cruise control with follow-to-stop and speed limiter
- Advanced driver alert system
- Driving profile selection and conventional shock absorber
- Dynamic road sign display
- E-call
- Electric tailgate with virtual pedal
- Emergency steering support with turn assist
- Front and rear parking sensors
- Front assist (Forward collision warning with automatic braking) with multifunction camera and front cross traffic assist
- Lane assist
- Media system with Nav - 12.9" touch display, voice control, full link phone (wired/wireless), DAB and Steering wheel mounted controls
- Rear view camera
- Speed sensitive power steering
- Start/stop system with regenerative braking
- Wireless phone charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- CUPRA sport suspension
Entertainment
- 8+1 Speakers
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Black roof rails
- CUPRA 3D rear lights with ceremony & swiping indicator and illuminated logo
- Dark tinted rear windows
- Daytime running lights with automatic headlight control and Coming and Leaving home function
- Dynamic headlight range control
- Electric front/rear windows
- Electrically adjustable, heated and folding door mirrors
- Front fog lamps with cornering function
- Heat reflecting windscreen
- LED headlamps with signature "CUPRA LED"
- Rain sensing wipers
- Rear fog light on one side, back up light on both sides
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Third brake light
- Welcome lights (within exterior mirror housing)
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Black roof lining
- Cloth upholstery
- Cupra sports pedals
- Driver and passenger seat with manual height and lumbar adjustment
- Four x USB Type C ports (2 in front and 2 in rear)
- Front and rear head restraints
- Front and rear reading lights X 4
- Front centre armrest
- Heated leather wrapped multi function sports steering wheel with tiptronic
- Illuminated interior front door sills
- Interior ambient lighting
- Isofix
- Operating voltage 12V
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated mirror
- Three zone climate control with control panel in rear
- Unsplit rear seat bench, split folding backrest, with centre armrest
- Variable luggage/load compartment floor
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- Brake control system - ESC and brake booster
- Child proof door locks
- Driver and front passenger airbags
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front interaction airbag
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front side airbags with curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Visual and acoustic seat belt reminder, electric contact in front and rear
Security
- Anti theft alarm
- Keyless locking and starting system keyless advanced with safelock
- Locking wheel bolts
Trim
- Black decorative trims
- Chrome interior detailing
Wheels
- 18" Atomic machined alloy wheels in black and silver
- Tool kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.02 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 171 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 182 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 171 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 167 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 149 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 237 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 172 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 37.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 35.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 37.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 38.7 |
| WLTP - MPG - High | 43.5 |
| WLTP - MPG - Low | 27.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 37.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 82 |
| NCAP Safety Assist % | 76 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18600 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.1 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 140 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ATOMIC |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1584 mm |
| Length | 4519 mm |
| Wheelbase | 2681 mm |
| Width | 1863 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2280 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 642 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Max. Loading Weight | 615 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1665 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport

Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport
Long-term tests
27 May 2026
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026

