Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Journey |
| Price | £16,425 |
| Engine Power - BHP | 91 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 107 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
| Length | 4099 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1535 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Minimum Kerbweight | 1110 kg |
Driver Convenience
- 3.5" TFT instrument panel with on-board computer
- Blind spot warning
- Cruise control with speed limiter
- eCall emergency call system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Front parking sensors
- Rear parking sensors
- Rev counter
- Reversing camera
- Stop/start system
Entertainment
- 8" MediaNav - DAB Radio, Wifi smartphone replication, Bluetooth, 6 speakres, Apple CarPlay and Android Auto
- USB connection for data transfer and charging
- USB socket
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Automatic wipers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Chrome longitudinal roof bars
- Chrome modular roof bars
- Chrome radiator grille
- Chrome stepway inscription on radiator grille and roof bars
- Drivers one touch electric windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front electric windows
- Front fog lights
- Heated rear window
- High level third brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED Y-shape Dacia signature lighting
- Rear electric windows
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Tinted windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12 volt front socket
- 12 volt rear socket
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat rear bench
- Automatic air conditioning
- Driver and passenger vanity mirror with cover
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Gear shift indicator
- Height adjustable drivers seat with armrest
- Height adjustable front headrests
- Height/depth adjustable steering wheel
- High central armrest with console storage
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Satin chrome interior door handles
- Satin Chrome/Copper orange air vents
- Single front passenger seat
- Soft feel steering wheel
- Steering wheel controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- Automatic emergency braking system
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- ESC (Electronic Stability Control)
- ESP + Hill Start Assist
- Front curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking
Trim
- Decopart on instrument panel and door with textile
Wheels
- 16" Diamond-effect alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.34 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 60.1 |
| WLTP - MPG - Low | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 56.5 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 72 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 2 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 42 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| Engine Power - BHP | 91 |
| Engine Power - RPM | 4600 |
| Engine Torque - NM | 160 |
| Engine Torque - RPM | 2100 |
| Top Speed | 107 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Wheel Style | DIAMOND EFFECT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1535 mm |
| Height (including roof rails) | 1587 mm |
| Length | 4099 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1848 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1578 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1108 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Max. Loading Weight | 468 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 585 |
| Minimum Kerbweight | 1110 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.39 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Vauxhall Astra 2026 facelift review: updates fail to help it stand out

New Vauxhall Astra 2026 facelift review: updates fail to help it stand out
Road tests
25 Mar 2026
Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce: long-term test

Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce: long-term test
Long-term tests
5 Mar 2026
Most Popular
New Geely Galaxy Battleship 700 is an AI-powered behemoth aiming to sink the Land Rover Defender

New Geely Galaxy Battleship 700 is an AI-powered behemoth aiming to sink the Land Rover Defender
Auto Express has confirmed the hulking hybrid 4x4 is coming to the UK
News
25 Mar 2026
Car Deal of the Day: hot Volkswagen Golf R Estate offers pace and space for £301 a month

Car Deal of the Day: hot Volkswagen Golf R Estate offers pace and space for £301 a month
High performance doesn’t normally come this cheap – the Volkswagen Golf R Estate is our Deal of the Day for 25 March.
News
25 Mar 2026
Surprise Cupra Tavascan update brings bigger screens and possibly a lower price

Surprise Cupra Tavascan update brings bigger screens and possibly a lower price
The new entry-level Tavascan gets a 58kWh battery capable of around 270 miles on a single charge
News
26 Mar 2026

