Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Not Available |
| Price | £19,963 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 4406 mm |
| Width | 1832 mm |
| Height | 1845 mm |
| Minimum Kerbweight | 1350 kg |
Driver Convenience
- External temperature sensor
- Locking fuel cap
- Power steering
- Rev counter
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Electric front windows
- Green tinted glass
- Side protection rubbing strips
Interior Features
- 12v front plug in socket
- Ceiling mounted storage shelf
- Height adjustable steering wheel
- Partial cellophane wrap
- Passengers underseat storage tray
Packs
- Eco pack - Doblo
Passive Safety
- Driver's airbag
Security
- Deadlocks
- Remote control central locking
Technical
- ABS
- Electronic Stability Control (ESC) with traction control
- Heated diesel filter
- Hill holder system
- Speed limiter
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 79.5 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 80.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.6 |
| Badge Power | 120 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Front/Side Impact - Discontinued February 09 | N/A |
| NCAP Pedestrian - Discontinued February 09 | N/A |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 120 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 320 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 111 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1845 mm |
| Length | 4406 mm |
| Load Deck Height | 545 |
| Load Height | 1305 |
| Load Length | 1820 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1230 |
| Load Width | 1714 |
| Lower Rear Door Width | 1231 |
| Rear Door Height | 1250 |
| Side Load Door Height | 1175 |
| Side Load Door Width | 700 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
| Wheelbase | 2755 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1832 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2100 kg |
| Load Space Volume | 3.4 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Minimum Kerbweight | 1350 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 750 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
