Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £41,197 |
| Battery Capacity | 30 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Length | 4403 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1840 mm |
| Minimum Kerbweight | 1607 kg |
Driver Convenience
- Cruise control and speed limiter
- PAS
- Rear parking sensors plus reversing camera on central rear view mirror
- Telematic box module with e-call
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Entertainment
- 8" Radio with apple carplay/android auto, bluetooth, DAB and navigation
Exterior Features
- 1/3 (right) and 2/3 (left) double rear doors with windows,opening 180 degree hinges with door lock
- Manually adjustable door mirrors
- Nearside side sliding door
- Twin panelled rear doors
Interior Features
- 12v Front plug on dashboard
- Comfort driver seat with lumbar support
- Height adjustable driver seat
- Mica cloth upholstery
- Panelled bulkhead
- Passenger bench seat (double), writing table and magic cargo load through includes lumbar support
Packs
- Icon pack - Doblo
- Visibility pack - Doblo
Security
- Deadlocking for passenger and cargo area
- Remote control central locking
- Thatcham alarm system
- Two remote keys
Technical
- ABS
- Electric parking brake
- Electronic Stability Control (ESC)
- Emergency brake assist
- Hill holder system
- Mode 3 charging cable
- On board charger 11kw
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 50 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 900 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 3.6 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 300 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 47.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 282 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 175 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Engine CC | 0.0 |
| Badge Power | 136 |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 136 |
| Engine Power RPM | 5500 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1840 mm |
| Length | 4403 mm |
| Load Height | 1270 |
| Load Length | 3090 |
| Load Width | 1630 |
| Wheelbase | 3450 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1848 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2410 kg |
| Load Space Volume | 3.8 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Minimum Kerbweight | 1607 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 803 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
